"S rozsudkem, který mě velmi překvapil, rozhodně nesouhlasím, protože jsem nic protizákonného neudělal. Poradím se s advokátem, ale nejspíš se proti verdiktu odvolám,“ řekl ve čtvrtek telefonicky Právu Spyra, který se vynesení rozsudku osobně nezúčastnil.

Lobbistovi hrozilo až 12 let za mřížemi. Rozsudek není pravomocný, lze se proti němu odvolat k pražskému vrchnímu soudu.

Podle obžaloby Spyra jako společník firmy International Consulting předal v letech 2002 a 2003 německému notáři Michaelu Schwademu celkem tři šeky s padělanou garancí KB. Ten je pak předložil německým bankám k proplacení. KB ale proplacení šeků odmítla. Pokud by je proplatila, přišla by o téměř 240 miliónů korun.

Šeky prý padělal jeho společník

Spyra, který figuroval i v údajné korupční aféře známé jako "pět na stole v českých", svou vinu od počátku odmítá. Tvrdí, že šeky padělal jeho německý společník Hartmut Rupp, zakladatel International Consulting.

Lobbista připouští, že šeky zmíněné v obžalobě převzal od tehdejšího jednatele společnosti Oldřicha Vicherka. Předal je prý Ruppovi, který poté jednal s notářem Schwadem.

Spyra ve středu ve své závěrečné řeči zdůraznil, že Rupp se Schwadem byli v Německu za podobné manipulace s šeky odsouzeni k peněžitému trestu.