Obžalovaný ale bratra od ledna 2001 týral. "Ponižoval ho a napadal i fyzicky. Kopal do něj a dával mu i facky," řekl Právu předseda senátu táborského krajského soudu Jiří Bernát. Podle českobudějovické státní zástupkyně Daniely Přibylové nedával Kukač sourozenci někdy dokonce ani najíst.

Nechal ho umírat téměř týden

Fyzické a slovní útoky vyvrcholily v rodinnou tragédii v podvečer 19. ledna letošního roku. Kukač se vrátil jako každý všední den z práce a bratrovi následně uštědřil dvě osudné rány. Byly tak silné, že svěřenec spadl na dveře a po nich se sesul. Náraz mu způsobil zlomeninu týlní kosti a otok mozku.

"Obžalovanému přitížila skutečnost, že mu neposkytl pomoc. Nechal ho šest dní jen tak, ačkoliv musel vědět, že umírá. Bratr totiž opuchl, modral, nemluvil a nemohl se hýbat. Proto jsme k trestnému činu týrání svěřené osoby přibrali narozdíl od obžaloby i ublížení na zdraví," poznamenal Bernát.

Kukač se v soudní síni k činu doznal. "Udělal jsem chybu," řekl soudci. Staršímu sourozenci prý ale nechtěl ublížit, ani ho usmrtit.

Kukač: od začátku jsem ho nechtěl

Za ublížení na zdraví mohl Kukač dostat až osm let. Soud však přihlédl k tomu, že od samého začátku se o bratra nechtěl starat. "Obžalovaný pocházel z pěti sourozenců, nikdo z nich se o nesvéprávného bratra nechtěl starat. Do opatrovnictví ho Kukač dostal jenom proto, že s ním bydlel. Jeho bratr měl jít podle mého názoru dávno do ústavu a mohl tak žít," dodal Bernát.