Po kontaktu s plyšáky se jí objevila na rukou kožní vyrážka. Stěžovala si i na podrážděnou sliznici dýchacích cest. "Odeslali jsme vzorky na laboratorní analýzu, abychom zjistili, zda materiál, ze kterého jsou hračky vyrobené, není zdravotně závadný. Na základě našeho stanoviska celníci pozastavili rozhodnutí o propuštění zboží do volného oběhu,“ řekl šéf západočeského inspektorátu ČOI Milan Javorský.

Hračky byly podle mluvčí celníků Jitky Blahutové dovezeny v kontejneru z Číny pro Českou firmu se sídlem v České Třebové a měly být propuštěny do volného oběhu.
"Celníci již při kontrole zboží pojali podezření, že by hračky mohly být závadné. Kromě toho, že zboží nebylo doloženo předepsanou dokumentací, se z hraček snadno uvolňovaly nalepené oči a obočí z tvrdého materiálu, které by dítě mohlo vdechnout. Také použitý materiál byl nekvalitní,“ upřesnila Blahutová.

Hračky budou otestovány

Hračky podle inspekce neodpovídají bezpečnostním požadavkům a jejich vzorky byly kvůli podezření i na závadnost použitého textilního materiálu odeslány na laboratorní posouzení.

"Zboží zůstane pod celním dohledem do konečného výsledku laboratorních testů a následně bude vyvezeno zpět mimo území EU nebo zničeno,“ uzavřela Blahutová.