"Jde o nesrovnalosti ve vyplácení kolektivních odměn na ředitelství," řekl dnes ČTK Jaroslav Sedlák z Okresního státního zastupitelství Brno-venkov, které na jihu Moravy šetří kriminalitu policistů.

Státnímu zastupitelství se zdají podezřelé toky peněz na brněnském policejním ředitelství. Peníze, které byly vypláceny jako kolektivní odměny policistům, totiž podle všeho končily v černých fondech. Z nich se pak při schůzích nebo společných setkáních policistů platilo nadstandardní občerstvení.

ČTK se nepodařilo získat Přikrylovo vyjádření. Podle sekretářky je totiž po celý dnešní den pracovně mimo kancelář.

Četné kontroly na nic nepřišly

"Podstatné je, že zákon podobnou formu vyplácení odměn a hospodaření nezná," uvedl Sedlák. Doplnil, že jsou pochybnosti o použití asi čtvrt miliónu korun.

Zajímavé také je, že na brněnském městském policejním ředitelství se konalo v průběhu let mnoho kontrol hospodaření, ale na tyto nejasnosti se z nějakých příčin vůbec nepřišlo, řekl státní zástupce.

Přikryl po obvinění podal proti postupu okresního státního zastupitelství stížnost. Spis proto skončil na Krajském státním zastupitelství v Brně, které rozhodne, co bude dál. Přikrylův nadřízený, kterým je jihomoravský policejní šéf Břetislav Břečka, není zatím podle své mluvčí Kamily Janíčkové o případu informován.

Rošáda na vedoucích pozicích

V čele brněnského policejního ředitelství stál Přikryl deset let. Z funkce musel odejít po loňském velkém skandálu s falšováním policejních výkazů. Vyšetřování ukázalo, že někteří brněnští kriminalisté si vykazovali více objasněných trestných činů, než byla pravda. Patrně tak chtěli dosáhnout na vyšší odměny. Celá kauza je stále v šetření.

Stála místo nejen Přikryla, ale také ostatních šest členů vedení brněnského policejního ředitelství. Přikryl ale nebyl z funkce odvolán. Pouze přešel na stejné místo v Hodoníně a naopak hodonínský policejní šéf Jaroslav Vaněk se stal od loňského listopadu ředitelem policie v Brně.