Soud obžalovaným prokázal trestný čin podpory a propagace hnutí směřujícího k potlačování práv a svobod člověka.

Sedláček se na místě odvolal, Budík si ponechal lhůtu na rozmyšlenou. Tu si ponechal také státní zástupce s tím, že si počká na písemné zdůvodnění verditku. V zásadě je ale s rozsudkem spokojen.

"Propagace nacismu je sama o sobě nebezpečným jednáním, prostřednictvím internetu se jeho nebezpečnost ještě zvyšuje. Nepodmíněné tresty jsou zcela na místě, přestože obžalovaní dosud nebyli soudně trestáni," řekl novinářům žalobce Zdeněk Štěpánek.

Libor Budík se svou advokátkou u soudu.:. Libor Budík se svou advokátkou u soudu.foto: ČTK/Luboš Pavlíček

Oba muži působili postupně v letech 2003 a 2004 jako šéfredaktoři a autoři textů internetového časopisu Poslední generace. Články v časopise podle soudu obsahovaly nenávistná vyjádření vůči Židům a vyzývaly k jejich likvidaci, otevřeně zpochybňovaly holocaust. Autoři se hlásili k myšlenkám nacionálního socialismu.

Budík nezapírel, Sedláček odmítl vypovídat

Třicetiletý Budík u soudu argumenty obžaloby nepopíral. Působení v časopise i autorství textů doznal, prohlásil však, že konkrétní články si nepamatuje. Potvrdil své působení ve funkci šéfredaktora, své názory však údajně už změnil a má jiné starosti. "Nepořádal jsem žádné demonstrace ani další podobné akce," řekl Budík.

Šestadvacetiletý Sedláček, který v souvislosti s případem strávil několik měsíců ve vazbě, u soudu využil práva nevypovídat. Jeho autorství článků podepsaných pseudonymem Sedlis-Diehard podle žalobce dostatečně prokázaly znalecké posudky.

Sedláček vešel ve známost organizováním pochodu pražskou židovskou čtvrtí během výročí Křišťálové noci. Je představitelem Mladých národních demokratů. Příznivci tohoto uskupení často pocházejí z nejtvrdší ultrapravicové skupiny Národní odpor.

ČTĚTE TAKÉ: Přehled pravicových radikálních hnutí v Česku

Podle serveru antifa.cz patří Sedláček z Ledče nad Sázavou spolu s Milanem Hrochem a Michalem Podolákem z Jihlavy k intelektuální špičce neonacistické scény na Vysočině. Do povědomí antifašistů se zapsal pod pseudonymem Sedlis-Diehard. Figuruje na druhém místě kandidátky Dělnické strany pro krajské volby na Vysočině.