"Jeho taktikou bylo požádat starce o peníze pro jejich dceru nebo syna na nákup čerpadla nebo na opravu auta. Vymýšlel si též historky o tom, že dcera uvízla na hraničním přechodu a potřebuje pomoc. Jednou se představil jako soudce Nejvyššího soudu, přičemž udal skutečné jméno soudce a sliboval důchodkyni zelenou kartu. Občas to zkusil také s rozměňováním větších částek. Bohužel byl úspěšný a počet případů jde do desítek," informovala mluvčí Městského policejního ředitelství v Brně Jana Šípková.

Nejstarší okradené bylo 96 let

"Ve většině případů odcizil lidem částku okolo deseti tisíc korun, ve třech případech šlo až o dvacetitisícové i větší sumy. V jednom případě získal 24 500 korun a navíc zlatý řetízek. Soustředil se hlavně na staré ženy, nejstarší okradená paní měla 96 let. Pachatel je zatím vyšetřován na svobodě," sdělila Šípková.

Ukradená peněženka

Podobný případ se odehrál také v pondělí, kdy na svou důvěřivost doplatil 78letý invalidní muž.

"Podvodník se představil jako pracovník svazu invalidů a nabídl pánovi tři a půl tisíce korun. Měl ale jen pětitisícovou bankovku, takže mu starý muž zbývající částku vrátil. Když podepisoval papír o převzetí, lupič mu odcizil peněženku, ve které byla částka 35 tisíc korun a uprchl," upozornila na další smutnou kauzu mluvčí Šípková.

Senioři by si tak měli dávat pozor na své osobní věci a majetek a neustále mít na paměti, že nesmějí pouštět do bytu cizí osoby.