Sedmasedmdesátiletý muž je zcela odkázán na cizí péči. Jeho stav sice umožnil převoz domů, muž ale v žádném případě není podle dostupných zpráv v takovém stavu, aby s ním mohl být zahájen proces. Zkolaboval v době, kdy jeho spis dostal brněnský krajský soud, který chtěl nařídit zahájení procesu.

Soudce Pavel Göth v uplynulých dnech zastavil Adamovo stíhání. Učinil tak na základě znaleckých posudků dvou expertů, kteří uvedli, že Adam by nebyl schopen vnímat smysl jednání.

Adam si vytvořil sektu vycházející z učení náboženského uskupení Hnutí Grálu. Situoval se do role duchovního vůdce a jeho žena do pozice "královny". Podle obžaloby kolem sebe shromáždil skupinu tří seniorek. Připravil je o majetek, bral jim důchody a nechal je do úmoru dřít na stavbě své vily u Brna i ve svém vinohradu v Mikulově.

Modlitebna v Brně-Ivanovicích, kterou vlastníma rukama budovala Adamova skupina, je před dokončením.Modlitebna v Brně-Ivanovicích, kterou vlastníma rukama budovala Adamova skupina, je před dokončením.foto: Právo/Petr Kozelka

Ženy bil a trýznil hladem natolik, že je znalci přirovnali kvůli značné podvýživě k vězňům z nacistických koncentračních táborů. Některé z obětí do sekty vstoupily před 20 lety. Hnutí Grálu se od Adama důrazně distancovalo. Muži by v případě uznání viny hrozilo až 12 let vězení.

Manželka od začátku jednání svého muže obhajovala, odmítala, že by u nich ženy trpěly. Rozhodně je prý netrápili hlady, jen "občas všichni drželi půst".