„Podle volajících si na sebe chlapec vrhl nádobu s horkou tekutinou. Utrpěl rozsáhlé popáleniny druhého a třetího stupně na trupu, obličeji a na rukách. Operátorky linky 155 do příjezdu zdravotníků z Řevnic radily rodině, jak chlapci poskytnout první pomoc,“ řekla mluvčí záchranářů Tereza Janečková.

Záchranáři z Trans Hospitalu ihned chlapci začali léky tlumit bolest a chladili poranění. Kvůli vážnému stavu vzlétl z Prahy vrtulník, který chlapce následně transportoval na popáleninové oddělení nemocnice na Vinohradech.

Rizikový věk dětí

Tento zásah je podle mluvčí záchranářů jedním z mnoha podobných, se kterými se v terénu často setkávají. Situace bývají vždy stejné. Dítě na sebe v nestřeženém okamžiku svrhne nádobu s vroucí vodou, polévkou, horkou kávou nebo čajem. Následkem mohou být, jako v tomto případě, vážné opařeniny, ale také hrozící popáleninový šok a ohrožení na životě.

"Nejrizikovějším obdobím u dětí je chvíle, kdy začínají lézt, batolit se, jsou zvědavé a kuchyně je pro ně velkým lákadlem. Je dobré z jejich dosahu odstranit všechny nádoby z horkou tekutinou, pánve a hrnce otáčet držadly ke zdi a mít na paměti, že ubrus vždy láká děti k zatahání i ve chvíli, kdy na stole stojí horká káva," doplnila Janečková.