Kvůli krádeži tak policisté stíhají celkem tři osoby. Několik dní po krádeži destiček se jmény obětí nacismu zadržela policie devětadvacetiletého Miroslava Daňa z Mostu, který vzápětí skončil v litoměřické vazební věznici.

Zloději ukradli mezi 11. a 16. dubnem ve dvou etapách dohromady 827 destiček. Část z nich našla policie ve sběrně v Nehasicích na Lounsku. Všechny byly rozbité.

Od začátku případu bylo zřejmé, že takové množství materiálu nemohl Daňo ukrást sám. Policisté po jeho komplicích pátrali více než tři měsíce. „Nakonec zjistili, že jimi jsou muži ve věku 24 a 34 let rovněž z Mostu,“ upřesnila Romová a dodala, že všem pachatelům hrozí až desetiletý pobyt za mřížemi.  

Nové destičky dostal památník jako dar

Část zcizených jmenovek byla již namontována zpět na žulové náhrobky. Jedná se však o zdařilé kopie z pryskyřice, které nemají pro sběrače kovů žádnou hodnotu. Umělohmotné destičky vznikly v pražské restaurátorské firmě a památník je dostal jako dar. Zaplatil jen materiál na jejich výrobu.  

Aby se krádež do budoucna neopakovala, budou prostor národního hřbitova a celý areál terezínského památníku od prosince střežit  kamerový zabezpečovací systém. Památník nyní ve večerních a nočních hodinách hlídají zaměstnanci bezpečnostní agentury.

„Monitorovací systém dodá a do konce listopadu nainstaluje brněnská společnost Trade Fines, která vyhrála výběrové řízení. Do soutěže se přihlásilo deset firem, vítěz nabídl nízké provozní náklady na provoz zařízení i výhodnou cenu,“ uvedl před časem náměstek ředitele Památníku Terezín Jiří Janoušek.