Aleš Vomela alias major Jánošík (7,5 roku vězení), Marcel Kotlár (7) v roli kapitána Janků, Simon Dycha (7) jako kapitán Šubert z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu společně s Juliem Kančim (5) a Davidem Vyvážilem (6,5) postavili svoji obživu na sehraném scénáři vydírání podnikatelů.

Nejdříve volal údajný policista pak údajný mafián

Vytipovali si bohatého muže, kterému zavolal jeden z „elitních detektivů“ s tím, že má informace o tom, že podnikatele bude vydírat cizojazyčná mafie. Vyděšené oběti za několik hodin zavolal další z členů gangu a požadoval peníze, jinak hrozil rozřezáním celé rodiny.

Většina podnikatelů na tuto hru nepřistoupila, nebo se obrátila na pravé policejní složky. Jednou ale přeci jen vyděrači uspěli. Po podnikateli Jiřím Machalickém z Kutné Hory požadovali deset miliónů, nakonec ale slevili na miliónů pět.

Údajně monitorované předání peněz

V květnu 2004 Machalický odjel do Prahy, kde v igelitové tašce předal požadovanou částku snědému muži s novinami. „Byl přitom Vomelou alias majorem Jánošíkem ubezpečován, že celá akce je monitorovaná a že policisté zakročí, vyděrače zatknou a peníze vrátí,“ vysvětlil soudce.

Vomela s Vyvážilem se chtěli obohatit i loupeží. V květnu 2004 se vydali do Podolí na Brněnsku a zazvonili u jednoho z domů. „Ohlásili se jako protiteroristické oddělení s tím, že mají povolení k domovní prohlídce. Majitelce domu se to nezdálo, ale oba muži vnikli dovnitř, ženu shodili na zem, svázali a chtěli peníze. Nakonec ale nic nenašli a s nepořízenou odešli,“ dodal soudce.

Případ bude muset ale ještě projednat Vrchní soud v Olomouci, všichni odsouzení se totiž na místě odvolali.