Mikuš tak bude čelit nové obžalobě. Zatímco v dubnu jej soudce Městského soudu v Praze odsoudil na šest let pro ublížení na zdraví s následkem smrti, protože tělo oběti nebylo nalezeno, nyní státní zástupce přijde zřejmě s obžalobou z vraždy. A Mikušovi, který byl milencem Sekáčové, hrozí vyšší trest.

Že v Orlické přehradě skutečně ležela Marcela Sekáčová, prokázaly nejen testy DNA, ale i její manžel, který poznal její osobní věci nalezené u těla. Tělo Sekáčové objevili v pátek 20. června v přehradě rybáři.

Podle předsedy odvolacího senátu Jiřího Lněničky se nyní bude muset dokazování doplnit o znalecký posudek z oboru soudního lékařství. Prvoinstanční soud také vyslechne manžela Sekáčové, který dosud pouze podal vysvětlení policii v přípravném řízení.

Na své nevinně trvá i nyní

Senát před rozhodnutím vyslechl odvolání Mikuše, státního zástupce a právního zástupce manžela Sekáčové, který na základě nálezu těla žádal pro svého mandanta finanční náhradu za smrt jeho ženy. Soud vyslechl i vyjádření obžalovaného, který trval na své nevině.

"Trestný čin, z kterého jsem viněn, jsem nespáchal. Odporuje to mému přesvědčení," řekl Mikuš ve středu v soudní síni. Mikušův obhájce naznačil, že nové důkazy by také mohly potvrdit, že obviněný je nevinný, odmítl ale sdělit podrobnosti.


Zavražděnou Marcelu Sekáčovou hledali policisté od loňského února. Zavražděnou Marcelu Sekáčovou hledali policisté od loňského února. Foto: Ministerstvo vnitra ČR

Proti rozsudku se odvolal, požaduje zproštění obžaloby

„Víme, že se skutek stal. Máme dost důkazů, ale nemáme tělo. Kdybychom ho měli, není o čem se bavit,“ řekl pražský soudce Petr Braun při vynesení dubnového rozsudku za ublížení na zdraví. Obžaloba tvrdila, že Mikuš vraždil. Ten se naopak odvolal a požadoval zproštění obžaloby.

Obžaloba se při dubnovém projednávání opírala o několik nepřímých důkazů. Jedním z nich byla textová SMS zpráva, která přišla manželovi zavražděné ženy. Byla však psaná stylem, jaký jeho žena nepoužívala. Krev Sekáčové se také objevila v lékařově vozu. Žaloba také argumentovala pohybem mobilních telefonů a výpověďmi svědků, kteří byli s lékařem den po události na školení.

Mikuš z ničeho nic oznámil kolegům, že jde navštívit kamaráda. Přitom měl na akci původně zůstat. Na místě nechal své osobní věci a už se nevrátil. Kolegům se mu nepodařilo ani dovolat.

 

Pracovali ve stejné firmě 

Mikuš stejně jako jeho přítelkyně Marcela Sekáčová pracoval pro farmaceutické firmy a hodně cestoval. Oba byli zadaní, svůj milenecký vztah udržovali několik let. Některé v soudním spisu založené vášnivé pohlednice z cest po světě, které Mikuš své přítelkyni posílal, jsou až z ledna 2003.

Sekáčová se však měla začátkem loňského roku snažit dlouhý románek ukončit, a právě zhrzená láska se zdá být nejpravděpodobnějším motivem pro její likvidaci.
Milenci zmizeli nejspíš společně na přelomu února a března. Sekáčová o sobě nedala vědět od 27. února, naposledy telefonovala mobilem z Orlíku.

Mikuš odjel 1. března z pracovního školení. Už 4. března našla policie Mikušovo auto zničené úmyslným požárem. Zjistila, že lékař cestuje po světě, byl například v Káhiře nebo v Izraeli, a vydala na něj mezinárodní zatykač. Poté ho 12. dubna zatkla německá policie těsně u českých hranic nedaleko Pasova. Byl obviněn z vraždy a vzat do vazby.

Mikuš svůj vztah k Sekáčové před vyšetřovateli zlehčoval. V jedné z výpovědí ji označil za svou „sexuální kamarádku“.