Jedno je jisté. Jakub odešel z domu v Trocnovské ulici na sídlišti Žižkov v neděli kolem čtrnácté hodiny do nedalekého parku Budoucnost. Tam byl na dětském hřišti naposledy spatřen ještě přibližně o hodinu později.

Pak odešel s Antonínem Novákem do jeho zhruba dvě stě metrů vzdáleného pronajatého bytu v ulici Na Valech, kam ho Novák zlákal na počítačové hry. Místo toho ho ale slovenský pedofil nejprve podle přiznání pohlavně zneužil a později zavraždil. Policisté už Nováka z obou trestných činů obvinili a poslali do vazby.

Jak se Jakubovo tělo dostalo do hustého porostu nad železniční tratí v blízkosti Horního Papšíkova, kde bylo na místě označeném v sobotu zadrženým Novákem nalezeno, ale policisté stále jasně říct nedokážou.

Tři kilometry, opačný směr

Byt v ulici Na Valech, kde Novák bydlel, a místo, kde byl Jakub necelých pět týdnů po svém zmizení nalezen mrtvý, jsou od sebe vzdáleny zhruba tři kilometry. A místo nálezu těla je úplně opačným směrem, než Jakub se svojí matkou bydlel.

„Z ubytovny pravděpodobně ještě odešli spolu,“ řekla k dosavadním poznatkům vyšetřovatelů o posledním pohybu dvojice včera policejní mluvčí Iva Marková. Pravděpodobně mu slíbil, že ho dovede domů. Pak už jsou jen otazníky.

Na policejní výzvu, zda pedofila obviněného z vraždy, jehož tvář se v minulých dnech objevila ve všech médiích, v neděli 4. května odpoledne někdo v blízkosti Jakuba neviděl, se zatím nikdo neozval. Osobně jsem se přitom včera přesvědčil, že tu liduprázdno zdaleka není.

Na Kalinově nábřeží až po Masarykovu ulici je odpoledne lidí dost. V místech, kde končí zpevněná stezka a podél Sázavy pokračuje kolem sportovišť už jen nezpevněná pěšina, je ruch slabší. Potkat tady je možno spíš cyklisty než pěší.

„Ta dvojice nemusela být vůbec nápadná, nejspíš spolu šli jako kterýkoliv jiný dospělým muž s dítětem,“ poznamenala Marková.

Pokud spolu Novák se svojí obětí došli až na místo nad tratí, šli nejspíš po pravém břehu Sázavy po proudu řeky. Město by pak opouštěli zřejmě na konci sportovního areálu, kde uzavírá zástavbu restaurace s ubytovnou Sport. Na samém konci zástavby se pak objevují pejskaři, kteří jsou zde k vidění až skoro k čističce u Perknova na samém konci Havlíčkova Brodu. Ti tady určitě nemohli chybět ani o pěkné první květnové neděli.

„Pak by tady tu dvojici asi někdo musel vidět. Já si ale nemyslím, že by sem s ním Jakub šel jen tak dobrovolně,“ řekl muž, který byl ve středu dopoledne na louce na procházce rovněž se psem.

Po zhruba dalších 200 metrech je pak železná lávka, kterou zřejmě Novák s obětí přešli na druhou stranu.

Odnesl chlapce ke kufru?

Lze ještě pochopit, že se Jakub nechal zlákat rafinovaným Novákem na počítačové hry do domu, kam to z parku bylo pěšky dvě, nanejvýš tři minuty. Avšak neskutečně absurdně vypadá varianta, že s ním šel později stovky metrů za město. Navíc poté, co ho Novák se slibem o hrách podvedl, a ještě ho odporně sexuálně zneužil.

„Myslím, že ani po skončení vyšetřování nebudeme zveřejňovat podrobnosti, k čemu na ubytovně došlo,“ řekla Právu policejní mluvčí.

Pak se nabízí úplně jiná varianta. Novákovi bylo jasné, že se chlapce po zneužití musí nějak zbavit. Je dost možné, že ho ještě ve svém bytě omráčil nebo omámil a pak se tělo snažil rychle přepravit na místo mimo město, a to bez auta, protože ho neměl.

Podle Antonína Valíčka, majitele ubytovny Na Valech, měl Novák větší kufr na kolečkách, Valíček ale nechtěl spekulovat, zda by se v něm dalo dítě z domu odvézt.
Pokud by to možné bylo, mohl Novák absolvovat stejnou trasu s velkým kufrem. A za městem mohl uskutečnit to, s čím jsem šel. Zbavit se Jakuba. Tak mohlo všechno skončit v hustém porostu u trati vraždou. „Tomu nic nenapovídá,“ komentovala naznačenou variantu policejní mluvčí Marková.

Královéhradecká policie pokračuje v objasňování podrobností vraždy Jakuba Šimánka a shromažďování důkazů. Na pokyn dozorujícího státního zástupce přestala až do odvolání poskytovat k případu podrobnější informace. „Žádné jiné, než byly dosud zveřejněny, zatím ani nejsou,“ řekl Právu mluvčí Krajského státní zastupitelství v Hradci Králové Pavel Bužga.