Poté, co si odpykal 4,5 roku trestu, nastoupil Novák 26. března 2004 do psychiatrické léčebny Plešivec. Ústav po dvou měsících podal k soudu návrh na změnu jeho léčby z ústavní na ambulantní.

"Soud návrhu vyhověl 21. června 2004 a podle zpráv psychiatrů se Novák na ambulantní léčbě pravidelně zúčastňoval. Okresní soud v Rožňavě 26. února 2007 rozhodl o pokračování léčby ambulantní formou. Novák byl ale naposledy na kontrole 27. srpna 2007," uvádí se ve zprávě.

Protože se Novák dál ambulantní léčby nezúčastňoval, psychiatrická léčebna Plešivec podala v prosinci 2007 návrh na ústavní léčbu. "Na projednávání soudu začátkem roku 2008 se však Novák nedostavil. Soud v Rožňavě proto opakovaně žádal o pomoc policii, která však místo pobytu Nováka nevypátrala," podotýká dále zpráva.

Soud požádal o pomoc také Ústřední evidenci obyvatelstva v Banské Bystrici a Městský úřad v Rožňavě, ale bez úspěchu. "Soud nemohl víc udělat. Zákon neumožňoval vydat na Nováka zatykač," konstatuje ministerstvo spravedlnosti SR.

Slovenský tisk je pobouřený

"Je to skandál a nehoráznost! Recidivista a vrah Antonín Novák se sice začal léčit v psychiatrické léčebně v Plešivci, ale po čase se na ni vykašlal. Pro léky si chodil do ambulance jen do léta loňského roku, i když měl v léčbě pokračovat doživotně. Na otázku, proč Novák běhal na svobodě, kompetentní orgány neumějí odpovědět," píše list Nový čas.

ČTĚTE TAKÉ
Násilník nalákal Jakuba na počítačové hry
Policie našla tělo pohřešovaného Jakuba, byl znásilněn a zavraždě
Slováci litují smrti Jakuba, Novák prý neměl být vůbec na svobodě
Kolik je v Česku nebezpečných deviantů? Nikdo neví

Právě toto pochybení podle slovenských médií nejspíše způsobilo to, že se policie v Česku nedozvěděla, že má pátrat po muži několikrát odsouzeném za sexuální zneužívání mladistvých.

Slovenská policie do mezinárodní databáze uvedla, že pátrají po Novákovi jako po podezřelém z majetkové trestné činnosti. Na jeho předchozí trestnou činnost prý upozornit nemohli, protože Novák si odpykal všechny tresty. "Spravedlnosti bylo v tomto ohledu učiněno zadost," řekl deníku SME policejní mluvčí Martin Korch.