"Přes den si očíhli, kde se zdržují nejlepší kusy. Na lov přišli v noci vybaveni puškohledy s nočním viděním. Přeštípali pletivo a dostali se dovnitř. Museli mít na hlavni tlumiče. Podle zranění jeleny zastřelili kulovnicí. Nebyli to žádní amatéři. Zvěř zasáhli do krku pod hlavu, kde ji uřízli, aby znemožnili identifikaci. Proto také policisté nenašli na zbytku těla žádné stopy po vstřelu," řekl Milan Eseny ze společnosti IC Agro, která oboru provozuje.

Šli jenom po paroží

Společnost přišla o nejlepší chovné samce. "Byli to dva dvanácteráci, dva čtrnácteráci a jeden osmnácterák. Pytláci šli vyloženě po paroží," vypočítával Eseny s tím, že torza těl skončila v kafilérii. "Nemohli jsme je ani prodat na jatka. Předpisy říkají, že zastřelená zvěř musí být vyvrhnutá do dvaceti minut, jinak není maso použitelné," dodal jednatel společnosti IC Agro. Policisté našli na místě pouze díru v plotě.

 "Pachatelé museli být alespoň tři s přistaveným autem. Jenže jak je sucho, tak jsme nenašli žádné zřetelnější stopy pneumatik," uvedl zástupce klatovského policejního ředitele Karel Fořt. Podle něho ve stejné oboře řádili pytláci před rokem, kdy zabili dva dospělé jeleny. "Ani tenkrát se nám je nepodařilo vypátrat a případ jsme odložili," doplnil.

Profesionální střelci

Klatovský veterinář Břetislav Pojar řekl, že v oboře museli zabíjet skuteční profesionálové. "Věděli přesně, kam mířit. To není trefit zvíře do zadku a pak ho půl dne honit," prohlásil Pojar. Je přesvědčen, že pytláci pracovali na objednávku. "Chovní jeleni v oborách mají daleko rozvinutější paroží než ti ve volné přírodě. Pokud jsou dobře krmeni, tak mají parohy bohatě členité a tím jsou atraktivnější," vysvětlil zvěrolékař.

Podle Esenyho je tak jedinou obranou proti pytlákům jelenům paroží znehodnotit. "Bohužel teď je zrovna takové období, kdy parohy jsou ještě živé a kdybychom je uřízli, stříkala by z nich krev a zvířata by trpěla. Ještě tak týden a budeme je moci odparožit. To už se z parohů stane mrtvá hmota. Zřejmě příští rok v tomto období najmeme ochranku, ať to stojí co to stojí," uzavřel Eseny.