"Muž byl obviněn. Trestný čin byl překvalifikován na znásilnění a vraždu," potvrdila Novinkám v poledne mluvčí Iva Marková, která už dříve naznačovala, že původní kvalifikace únosu může být ještě změněna. "Bude dán návrh na uvalení vyšetřovací vazby," dodala Marková.

Marková slovenskou národnost obviněného nezmínila, uvedla, že jde o cizince, ale není to Němec. Že jde o Slováka, sdělily Právu zdroje blízké vyšetřování.

K nálezu těla přispěla výpověď zadrženého

Již předtím popsala poslední mluvčí vývoj v případu. „Včera v ranních hodinách jsme zadrželi 43letého cizince, který je podezřelý z trestných činů zbavení osobní svobody a únosu,“ uvedla už dopoledne pro Novinky policejní mluvčí Iva Marková.

"Bohužel odpoledne policisté nalezli mrtvé tělo,“ dodala mluvčí a doplnila prodrobnosti z vyšetřování. „Jakub byl usmrcen bezprostředně po únosu.“

Podle České televize k nálezu těla pomohla právě výpověď zadrženého muže.

Jakubův otec Hynek Blaško v České televizi řekl, že nechápe, proč po pachateli už dávno nepátral Interpol. Tvrdí totiž, že muž byl na Slovensku odsouzen k ochranné léčbě, na kterou ale nenastoupil. Policie nepřímo přiznala, že otcovy informace jsou pravdivé. "Policie nemůže ani v těchto případech preventivně bez jakýchkoli právních důvodů kohokoli zadržet," řekla ČT Iva Marková.

Na Slovensku měl obtěžovat děti

43letý Antonín v minulosti sexuálně obtěžoval pět dětí na Slovensku. Jak uvedla televize Joj, slovenská policie stíhala Antonína také pro ekonomickou trestnou činnost.

Muž pochází z města Královská Chlmec na východě země. Právě tam měl obtěžovat děti, které bydlely v jeho okolí. Měl se absolvovat léčení, na které však nenastoupil. Následně se přestěhoval do města Revúca, kde žil s manželkou asi půl roku. Jeho tchýně nevzpomíná v dobrém na zetě, který údajně obral rodinu o 300 tisíc korun a zmizel.

Chlapec byl pohřešován od 4. května. Rodiče od počátku mluvili o možnosti únosu.

Chlapcovo tělo bylo nalezeno v okrese Havlíčkův Brod. Přesnější místo zatím policie nechce zveřejnit. Podle nepotvrzených zdrojů se tělo chlapce našlo asi půl kilometru za Havlíčkovým Brodem zahrabané v listí.

Pro Právo mluvčí uvedla, že cizinec není Němec, jeho národnost ale nesdělila. Spekulovalo, že stopy vedou k německému pedofilovi. „Do rána byl v cele předběžného zadržení," dodala.

V polovině května převzali pátrání policisté z východočeské policejní správy v Hradci Králové. Vytvořili speciální vyšetřovací tým a o spolupráci požádali i své kolegy ze zemí schengenského prostoru. Koncem minulého měsíce v souvislosti s tímto případem vyslechli Němce Thomase Schwinga. Ten byl podezřelý na základě identikitu, který zveřejnila policie.

Spekulovalo se o únosu i vzhledem k zaměstnání otce

Média spekulovala s tím, že Schwingův vzhled odpovídá popisu hledaného svědka, který se údajně pohyboval v den Jakubova zmizení v blízkosti dětského hřiště v parku. Schwing, který byl loni v únoru odsouzen v Pelhřimově k trestu odnětí svobody kvůli obchodu s lidmi, přišel na policii sám v doprovodu svého právního zástupce.

Jakub Šimánek (na nedatovaném archivním snímku).foto: ČTK/Policie ČR

Média také spekulovala o tom, že by Jakubův únos mohl souviset s pozicí jeho otce, brigádního generála Hynka Blaška. V nedávné době Blaško sloužil jako zástupce Armády ČR v Bruselu.

Marková odmítla sdělit další podrobnosti do pondělní tiskové konference.