"Je to jeden z mála případů, kdy se podařilo najít dost důkazů na spojení lékárny coby dodavatele výchozí látky s výrobcem pervitinu. U dvaačtyřicetiletého chomutovského vařiče jsme v úterý zajistili materiál za 1,8 miliónu korun," řekl Právu ředitel chomutovské policie Volprecht.

Nurofen na 37 let chřipkové epidemie

Celkem objednala žatecká lékárna od 1. ledna 2007 do 29. dubna letošního roku 25 tisíc krabiček Nurofenu Stop Grip. Při nejvyšší prodejnosti léku proti nachlazení srovnatelně velké lékárny přitom prodají zhruba 15 krabiček týdně. Policisté z toho odvodili, že při nepřetržité chřipkové epidemii by žatecká provozovna byla předzásobená na 37 let.

Z jedné krabičky Nurofenu se při průměrné znalosti chemických procesů dá vyrobit jeden gram metamfetaminu. Pervitin ze 110korunového balení volně prodejného léku se na černém trhu dá prodat za tisíc korun. Pokud by většina z mimořádně velkých objednávek mířila do varny, pak by si výrobci a prodejci přišli na nejméně dva milióny.

Drogy pro celý region

Množství zabavených krabiček Nurofenu v bytě chomutovského vařiče podle specialistů na drogovou problematiku by pohodlně stihlo zásobit celý trh bývalého chomutovského okresu a ještě zbývalo na sousední drogové scény nebo pro nedaleké Německo.

S farmaceutkou ze Žatce a vařičem pervitinu z Chomutova obvinil vyšetřovatele ještě dalšího dvaatřicetiletého muže z nedovolené výroby, držení a distribuce drog.