Případ stíhání Miroslava Kociána, který vzbudil mezi policisty na Frýdecko-Místecku vlnu emocí, však pondělním verdiktem nekončí. Státní zástupce se proti němu okamžitě odvolal. Tvrdí totiž, že policista špatně vyhodnotil situaci a za takových podmínek vůbec střílet neměl.

Zákrok policistů loni 2. dubna odstartovala informace provozovatele benzínky v Kunčicích pod Ondřejníkem, který oznámil, že řidič renaultu natankoval plnou nádrž a ujel. Policisté vozidlo uvedené poznávací značky spatřili o několik kilometrů později a začala automobilová honička, která skončila asi po čtyřiceti kilometrech v Ostravě.

Řidič renaultu bezohlednou jízdou směrem na Ostravu ohrožoval chodce. Policisté využili všech možností, jak automobil zastavit, ale marně. Nakonec zaznělo několik varovných výstřelů a potom se policista Kocián snažil auto zastavit střelbou do pneumatiky. Čtyři střely zasáhly automobil, jedna prošla karosérií a sedadlem a zasáhla spolujezdkyni do páteře.

Policista prý o přítomnosti ženy v autě nevěděl 

Podle soudu ale policista střílel zcela oprávněně, protože všechny jiné možnosti k zastavení vozidla byly zbytečné. Podle soudce dokonce bylo velké štěstí, že bezohledný řidič během pronásledování nikoho na silnici nezranil. „Policie musí mít prostředky k účinnému zastavení vozidla,“ konstatoval soudce.

Státní zástupce Alois Dlouhý sice souhlasí s tím, že podmínky pro použití zbraně byly splněny, nicméně vzhledem k vysoké rychlosti obou vozidel policista podle něj střílet neměl - už jen proto, že pro tak náročné zákroky nebyl proškolen.

Navíc se žalobce pozastavil nad tím, že policie pro účely trestního řízení dodala záznam komunikace pomocí vysílaček, který byl kvůli špatné technické kvalitě nepoužitelný. Proto se u soudu nepodařilo prokázat, že policista věděl o přítomnosti další osoby ve vozidle. Při svém výslechu totiž argumentoval tím, že si myslel, že ve vozidle kromě řidiče už nikdo další není.

Ani to však podle žalobce nic nemění na trestní odpovědnosti policisty. „Pokud bychom toto připustili, v budoucnu by se tak mohl hájit nejen každý policista, ale také každý myslivec a další držitelé střelných zbraní,“ řekl Dlouhý.

Ujíždějící řidič Petr Šugár byl již za krádež benzinu a za další zločiny odsouzen k tříletému trestu odnětí svobody.