„Obžalovaný je v situaci, kdy nemůže opustit Bahamské ostrovy, i kdyby chtěl. Mám požádat soud o vyjádření, zda poskytne peníze na cestu na Bahamy, aby se mnou pan Kožený mohl konzultovat svůj případ,“ uvedl ve středu před senátem městského soudu Korbař. Zároveň zdůraznil, že není zvoleným obhájcem Viktora Koženého, ale jeho zastupování mu soud přidělil ex offo.

Právník nemá podle Koženého přístup ke smlouvám

„Chápu to tak, že žádáte o mimořádnou zálohu na cestu na Bahamy. Podejte tedy žádost, kvantifikujte náklady a já rozhodnu,“ kontroval v úvodu dalšího líčení předseda senátu Dušan Paška.

Kožený si minulý týden v oficiálním prohlášení pro česká média postěžoval, že jeho právní zástupce nemá k dispozici ani jedinou z několika set smluv, které se týkají jeho procesu. Zároveň Korbaře vyzval, aby ho neprodleně přijel navštívit na Bahamy kvůli prodiskutování dalšího postupu. Kožený v prohlášení tvrdí, že dokumenty jsou zamčené na soudu a jeho zástupce k nim nemá přístup.

Přístup je možný v budově soudu

„Jde o nedorozumění s panem Koženým,“ řekl Právu Korbař. „Dokumenty nemám sice fyzicky, ale mám možnost si je po dohodě se soudcem kdykoli prostudovat v budově soudu. Jde o velmi rozsáhlý spisový materiál,“ dodal Korbař.

Stejně vysvětloval o chvíli později Koženého stížnost i soudci Paškovi. „Pan Kožený mě požádal, abych ze spisu něco okopíroval a já řekl, že to vyřídím po dohodě s vámi,“ doplnil Korbař.

Někdejší prezident harvardských fondů Viktor Kožený a jeho kolega Boris Vostrý jsou obviněni z podvodu a porušování povinnosti při správě cizího majetku. Vzhledem k výši škody jim hrozí až 12leté tresty. Ve hře je více než 16 miliard korun, o které měl světoznámý „pirát z Prahy“ připravit drobné akcionáře, kteří mu dali důvěru v kupónové privatizaci.