"Bojím se čerta, bubáka, mámy a babičky," svěřila se týraná dívka odborníkům v diagnostickém ústavu. Obě ženy ji totiž místo láskyplné péče zahrnuly násilím.

Holčička dostávala rány kabelem, klackem, spala na podlaze, pila jen vodu a jedla suché rohlíky. Její genitálie byly popálené cigaretami, na nártech nohou a bříše má jizvy po ostrých předmětech.

Přesto výše trestu její tyranky překvapila. Mají totiž doma další malé děti, a tak zřejmě předpokládaly větší shovívavost soudu. "Není pochybnosti o tom, že k týrání psychickému i fyzickému docházelo, dítě týrala matka i babička," zdůvodnila rozsudek předsedkyně senátu Bohumila Huňáčková. Obě ženy si nechaly lhůtu na rozmyšlenou, zda se proti rozsudku odvolají.

Týrání trvalo několik let

Neobyčejně kruté zacházení obou žen projednával soud několik měsíců. Znalci se shodli, že Valérie byla bezpochyby týraná, a to mimořádně surově. Když se dostala do péče lékařů, byla na kost vyhublá, měla jizvy ve vlasech, v obličeji čerstvé i starší modřiny. Rána na genitáliích jí hnisala, dívenka močila krev. Z podvýživy byla chudokrevná, měla nedostatek bílkovin a nemocná játra.

Pětadvacetiletá Vavříková a pětačtyřicetiletá Englická, která nedávným sňatkem změnila jméno na Tancošová, vinu popíraly. Zatímco starší z žen se na konci líčení rozplakala a tvrdila, že ji to celé mrzí, matka týraného děcka během vyhlašování rozsudku žvýkala a výraz v její tváři zůstal netečný. Její největší starostí byly fotoaparáty a kamery, před nimiž se pokoušela skrýt tvář novinami. Její matka přišla v nevkusné paruce, kterou se pokoušela změnit vzhled.

Obě ženy týraly dívenku dlouhé měsíce. První rány utržila od matky začátkem roku 2005, v létě 2006 se k násilí připadala babička. Peklo prožívala holčička až do září 2006. Matka a babička ji zavíraly do tmavé koupelny a nutily spát na koberci. Neměla ani vlastní postel. Často usínala na zemi hladová. Bily ji a mučily, hlavně když se vrátily domů opilé.

Dívka skončila v dětském domově

Trápení holčičku poznamenalo jak psychicky, tak fyzicky. Na vyzáblé dítě upozornily úřady pracovnice mateřské školy. Dívka skončila v dětském domově.

V podivné rodině žijí ještě tři děti, chlapci předškolního věku. Jeden je synem Vavříkové a druhý Tancošové. Před půl rokem porodila Vavříková další dítě.