Důchodce se situoval do role duchovního vůdce a jeho manželka do pozice královny. Žili ve společné domácnosti s dalšími pěti seniorkami. Ženy zpočátku odevzdávaly vůdci důchody, nechaly se od něj jako od bylinkáře léčit a měly společná duchovní setkání.

V roce 2000 si pak muž nechal na sebe s jejich souhlasem přepsat jejich byty a domy. Následně z nich vytvořil pracovní četu.

Tým pracoval v Brně na stavbě luxusního třípatrového domu svého vůdce. Ženy dělaly hrubou zednickou práci. Pracovaly i ve vinohradu na jihu Moravy. Důchodkyně v něm například dláždily cesty pro traktory.

Maso neznaly

Některé z žen žily se svým duchovním vůdcem ve společné domácnosti téměř 20 let. Odepření jeho příkazů bylo trestáno hladovkou, kterou ovšem připomínala i jejich řádná strava. Ženy maso neznaly, hutnější jídlo nedostávaly. Lékaři zjistili, že jsou ženy podvyživené, jakoby právě opustily koncentrační tábor.

Policie případ objasnila poté, co jedna z členek sekty odmítla poslouchat seniora. Muž ji za to zavezl na psychiatrii. Právě tam se seniorka svěřila zdravotníkům se svými problémy.

Podle policistů se jedná o případ, který byl odhalen už před dvěma lety a teď skončilo šetření a obžaloba půjde k soudu.

Sekta, která se odštěpila z Hnutí Grálu, stojí zřejmě i za tzv. kuřimskou kauzou. Odnož vytvořili lidé kolem Josefa Škrly, otce Barbory Škrlové, alias Aničky. Podle policistů ale nemají případy spolu nic společného.

Hnutí Grálu se od seniora distancuje

Samo náboženské uskupení Hnutí Grálu považuje chování seniora za nenormální. "Řekl bych, že se od Hnutí Grálu odchýlili. Považuji toho člověka za psychicky vyšinutého," řekl Novinkám zemský vedoucí Hnutí Grálu Arthur Zatloukal. Podle něj by byl muž ze společenství za podobné chování vyloučen.

Hnutí Grálu totiž krom desatera lpí i na na rozvoji samostatného myšlení či respektování osobnosti člověka. "Není možné, aby se někdo někomu podřizoval," dodal Zatloukal.