Obě mimořádné události předcházely letošní tragické nehodě, kdy se v Ostravě-Vřesině v plné rychlosti čelně srazily dvě tramvaje a přišli přitom o život tři lidé. Za to, že Dopravní podnik Ostrava nebezpečí na trati po dvou loňských incidentech podcenil, mu nyní ve správním řízení hrozí až desetimiliónová pokuta.

Podle mluvčího Drážní inspekce podnik porušil čtyři paragrafy drážního zákona - tím, že události inspekci neoznámil, nezdokumentoval je a dostatečně nevyšetřil příčinu obou incidentů a především pak nepřijal opatření, aby se nic podobného neopakovalo.

„Správní řízení bude zahájeno okamžikem převzetí oznámení Dopravním podnikem Ostrava,“ řekl Neusar. Dodal, že na podle zákona musí být správní řízení ukončeno do třiceti dnů.

Dopravní podnik již dříve uvedl, že podle názoru jeho právníků nepochybil. Oba incidenty totiž nepovažoval za takzvané mimořádné události, které by bylo nutné hlásit, protože tramvaje se nepotkaly v plné rychlosti na trati, ale řidič, který výhybnu neoprávněně opustil, zůstal stát ještě na výhybce.