"Soud bude řešit pouze momentální stav, kdo z rodičů získá dítě do péče. Původní rozhodnutí australského soudu, kterým v roce 2006 získala dítě do péče matka, je samostatnou a zřejmě další soudní záležitostí,“ informoval právní zástupce rodiny Filip Santini.

Matka holčičky Nicol Vichnarová se do Austrálie vydala na vlastní pěst. Soud, který na místě požádala o pomoc, 17. dubna rozhodl, že do 21. 5. zůstane dítě v péči matky, ale Cowie jej může vídat a v péči o něj se střídat.

Tereza nese situaci těžce, otec ji uplácí zmrzlinou

Podle Santiniho nese ale holčička střídavou péči velmi těžce, má psychické problémy i fyzické potíže. "Cowie se ji snaží získat na svoji stranu. Uplácí ji spoustou zmrzliny a čokolády. Může zanedbávat hygienu a nemá žádné povinnosti,“ uvedl s tím, že dítě má v Austrálii také fyzické problémy. "Je pořád poštípaná a pokousaná od hmyzu, má boláky a vřídky a její stav si žádá lékařské ošetření,“ přiblížil právní zástupce.

Jak Právu sdělila Lenka Pavlová, brněnský úřad připravil pro australské soudce všechny potřebné listiny a prohlášení potřebné k soudnímu procesu. "Jsme v kontaktu s australskými úřady na federální i státní úrovni a spolupracujeme při tom jak s českým ministerstvem zahraničních věcí, tak s ministerstvem spravedlnosti,“ řekla Pavlová. Kontakt Terezčiny matky s úřadem se podle ní nezlepšil, úřad o ní mnoho neví.