Oba soudy na jedno stání zamítly žalobu bývalé přítelkyně Františka Kolowrata Dominiky Perutkové, která napadla smlouvu, kterou mezi sebou bratři uzavřeli v říjnu 2003. Umírající dědic rodinného majetku v ní chtěl bratrovi, který má americký pas, poskytnout doživotní útočiště v Praze.

Dominika, která je po smrti Františka, s nímž má dvě děti, správkyní miliardového kolowratského majetku v Čechách, chtěla bratra svého expartnera vystěhovat s tím, že nájemní smlouva je neplatná. Prvoinstanční soud v Praze ve čtvrtek konstatoval, že smlouvu lze uznat jako smlouvu o výpůjčce. Na jejím plnění to nic nemění.

Ernest Kolowrat podle vlastních slov nemá radost z toho, že se rodinné špinavé prádlo pere na veřejnosti. „Nemám jinou možnost,“ řekl Právu. Dominika, s níž prý jako jediný z rodiny udržoval za bratrova života přátelský vztah, prý dlouhodobě brání svým dvěma dětem v kontaktu s příbuznými. „Napsal jsem jim asi třicet dopisů, ale na žádný nedostal odpověď,“ dodal hrabě.

Perutková bude muset uhradit také náklady řízení, včetně letenek Ernesta Kolowrata, který k soudu musí létat ze Spojených států.