Skupina sportovních potápěčů z Liberce jezdí podle Silného na Jadran na dovolenou pravidelně. "Jeli si odpočinout po mistrovství Evropy, šlo jen o rekreaci a žádné závody nebo tréninky," poznamenal Silný.

Výsledky pitvy nejsou známy

Přesnou příčinu smrti určí pitva, která měla proběhnout už v pondělí přímo v Chorvatsku. Její výsledky však ještě nejsou známy. "Bohužel o tom oficiálně stále nic nevíme a vůbec netušíme, jak se to mohlo stát. Naše centrální akce to nebyla, byla soukromá, kterých jsou desítky, protože k moři jezdí kluby běžně. K informacím se dostáváme jen pomalu, kolikrát se ani nic konkrétního nedozvíme, protože místní milice není oprávněna nám něco sdělovat," řekl Právu Martin Demartini ze Svazu českých potápěčů s tím, že jednotlivé potápěčské kluby nejsou povinny svaz informovat o podobných nehodách a tragédiích.

Podle dostupných informací Práva měl mladík při šnorchlování na těle připevněnou bójku, která brání hlubšímu potopení, a právě díky ní také ostatní potápěči jeho tělo objevili. Bylo jim totiž divné, že se mladík tak dlouho nevrací, a šli jej společně hledat. Pokud by ale potápěč nebyl přivázán, bezvládné tělo by se ponořilo do hlubin až do doby, kdy by jej plyny způsobené tlením znovu vynesly na hladinu. To přitom může trvat i několik dní.

Mladík studoval v Liberci

Devatenáctiletý mladík studoval od loňského roku v Liberci a začal zde i trénovat. Sami zdejší sportovní potápěči jsou proto jeho úmrtím zdrceni a vůbec je nechápou. "Znal jsem ho několik let, byl velice zkušený a nikdo nemohl předpokládat, že by se tak trénovanému člověku mohlo něco podobného stát. Spíš tam vidím nějakou jinou příčinu či zdravotní problémy," míní zkušený liberecký potápěč Lubomír Silný.

Podle něj se navíc v pardubickém klubu orientují i na hloubkové potápění, a o to je prý mladíkova smrt nepochopitelnější. "Byl od malička ve vodě, navíc prošel i výcvikem na hloubkové potápění, jímž se v Pardubicích zabývají. Vůbec to nechápu," dodal Silný.

Co bude s tělem?

Na dotaz Práva, jak bude po ukončení vyšetřování naloženo s tělem potápěče, pak Demartini ze svazu dodal: "Pokud byl dobře pojištěn, tak převoz uhradí pojišťovna. Jinak to zřejmě půjde na náklady rodiny. Mohou se ale rozhodnout pohřbít ho i tam."