Hlavní obsah

Drahá technika pro boj se zloději aut leží ladem

Právo, Petr Blahuš

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Zhruba osm desítek počítačů systému Look, který umožňuje policistům okamžitě porovnat poznávací značky aut s databází vozidel odcizených kdekoliv v Evropě, leží už skoro půl roku nečinně v policejním skladu.

Článek

Až do prosince minulého roku je měli policisté na dnes již zrušených hraničních přechodech. S jejich pomocí se pak snažili odhalovat kradená auta vyvážená do zahraničí. Po našem vstupu do schengenského prostoru je ale policisté z hranic odvezli a od té doby se téměř nepoužívají.

Počítače v ceně zhruba 64 miliónů korun by přitom ušetřily práci stovek policistů. Upozorňují na to především řadoví policisté, kteří se specializují na organizované gangy zlodějů aut. „Stále nás ubývá, lidi mizí do civilu, nestíháme. A přitom by tato technika alespoň trochu zalátala chybějící odborníky,“ popisuje Právu pražský policista. Kamera napojená na počítač snímá poznávací značky aut. Záběry pak porovná s databází ukradených aut, která se několikrát denně aktualizuje.

Vnitro má jiné priority

Náměstek policejního prezidenta Jiří Houba se však brání. Argumentuje tím, že počítače není podle něj možné vozit v policejních autech, musí být umístěny na vhodném místě napevno. Navíc tvrdí, že jsou zastaralé.

Například jičínská policie ale několik těchto počítačů přesto využívá v rámci městského kamerového systému. Houba to vysvětluje tím, že jde o jejich novější verzi.

Policejní prezidium navíc podle něj už před rokem požádalo ministerstvo vnitra o doplnění a modernizaci systému Look.

"Bohužel tento požadavek nebyl vyhodnocen jako prioritní a k jeho realizaci nedošlo,“ přiznává Houba.Znovu se proto chystá prezidium vnitro oslovit. I kdyby ministerstvo nyní prezidiu vyhovělo, počítače by policisté dostali nejdříve v roce 2009.

Policejní technik obeznámený se situací je však přesvědčený, že Look by šel využít i nyní, a to i ve své statické podobě.

"Stačilo by pro ně za pět tisíc postavit na výjezdech z Prahy na dálnicích boudy z lepenky, kde by byly napevno. Měli bychom tak naprostou kontrolu o tom, jak se nám po republice přemísťují ukradená nebo i třeba jen podezřelá auta, spolehlivě bychom monitorovali jejich pohyb,“ vysvětluje kriminalista.

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám