Rodiče i s čtyřletým dítětem objevili policisté koncem léta při táboření v lese nedaleko obce Dobrá. Epileptické dítě v době, kdy bylo rodičům odebráno, neumělo mluvit, vydávalo jen skřeky a dokonce ani neumělo rozkousat stravu. Podle policie chlapec potravu pouze hltal a byl zvyklý jíst ústy z misky jako zvíře.

Nelze říci, že rodiče dítě zanedbávali

Soudce Vladimír Kuchař ale v odůvodnění zprošťujícího rozsudku uvedl, že na bídném stavu malého chlapečka se rodiče nepodíleli natolik, aby šlo jejich jednání hodnotit jako trestný čin nebo přestupek.

Dítě je totiž epileptické, mentálně retardované, má závažnou poruchu sluchu a navíc je po mozkové obrně. „Za to ale rodiče nemohli, nelze říct, že dítě zanedbávali. A i kdyby bylo dítě zanedbané, na jeho zdravotním stavu by to nemohlo nic změnit,“ konstatoval soudce.

S tím ale důrazně nesouhlasí státní zástupkyně. Podle ní je chlapeček nyní v péči dětského domova, kde se jeho stav začal lepšit. „Vývoj jde podstatně kupředu. Už má základní stravovací a hygienické návyky, které při přijetí do dětského domova neměl,“ konstatovala žalobkyně, která si okamžitě podala odvolání.

Otec pracuje v Praze na stavbě

Rodiče k vyhlašování rozsudku nepřišli. Otec Dalibor Maceček ale při minulém jednání, které probíhalo za zavřenými dveřmi, řekl novinářům, že by byl rád, kdyby si mohli dítě vzít zpět.

„Našel jsem si práci v Praze, kde pracuji na stavbě,“ řekl. Dodal, že v současné době přespává v práci v karavanu. Kde bydlí jeho partnerka ale nechtěl říct.

Případem se zabývala i kancelář ombudsmana, která zjišťovala, zda sociální odbor frýdecko-místecké radnice, který byl s matkou delší dobu v kontaktu, nepochybil.

„Po zhodnocení podnětu, vyjádření pracovníků a prostudování postoupené spisové dokumentace konstatuji, že jsem na straně úřadu neshledal ve věci pochybení,“ informoval před časem veřejný ochránce práv Otakar Motejl.