„Obvinění se trestního jednání měli dopustit tím, že společně od počátku letních prázdnin roku 2006 do května 2007 na různých místech opakovaně oba chlapce nepřiměřeně fyzicky a psychicky týrali,“ řekl Právu Olma.

„Surově chlapce bili, zraňovali, mučili, ponižovali, omezovali a dále je po delší dobu drželi v uzamčených místnostech, klecích a různých objektech, často svázané nebo připoutané, bez možností základní hygieny, volného přístupu k pitné vodě a sociálního kontaktu s okolím,“ dodal k obžalobě mluvčí.

Obviněným hrozí 8 až 12 let vězení

Matce chlapců Kláře Mauerové, jejich tetě Kateřině Mauerové, Haně Bašové, která s Klárou pracovala v brněnském zařízení pro děti Paprsek a Janu Škrlovi, bratru Barbory Škrlové, hrozí až 12 let pobytu za mřížemi. Janu Turkovi a Barboře Škrlové hrozí osm let vězení. Podle žaloby se totiž na týrání podíleli kratší dobu. Případ bude nyní přidělen konkrétnímu soudci, který po prostudování šesti tisíc stran spisu rozhodne o soudním líčení. Soudce, který měl soudit Barboru Škrlovou a Kateřinu Mauerovou ve věci poškozování cizích práv se vyloučil z projednávání kauzy kvůli podjatosti.

Případ týrání dětí, který nemá i podle zkušených policistů v České republice obdoby, vyšel na světlo na začátku května loňského roku. Jen náhodou ho pomohl odhalit soused Kláry Mauerové z Kuřimi, kterému se na obrazovce jeho dětské chůvičky objevil obraz svázaného chlapce ve sklepě.

Případ ale rychle nabral na obrátkách, kromě hrůzného týrání vyšlo najevo sektářské pozadí celého případu, což potvrzuje i obžaloba s odkazem na snahu tyranů vytvořit člověka se zlomenou vůlí necitlivého k bolesti a násilí, který by se podřídil jakýmkoliv příkazům autority.

Vůdce sekty se skrývá v zahraničí

Duchovním vůdcem sektářů byl invalidní důchodce Josef Škrla, který se zřejmě skrývá v zahraničí a v případu nebyl ani obviněn. Jeho dcera Barbora Škrlová hrála v komunitě úlohu dítěte, čímž dokonale zmátla na začátku případu celou veřejnost.

Společně s týranými chlapci byla totiž umístěna do centra Klokánek, odkud ale hned v noci uprchla. Desítky policistů pak pročesávaly několik dní lesy v okolí Brna, než vyšlo najevo, že třináctiletá „Anička“, po které pátrají, je vlastně třiatřicetiletá Škrlová. Ta se pak pohybovala v zahraničí, v Norsku dokonce chodila do základní školy jako chlapec „Adam“. Do republiky se vrátila v doprovodu policie až na začátku ledna 2008.

Samotné týrání řídil podle informací Práva tajemný „Doktor“, jehož identita je stále zahalena tajemstvím. Podle zdrojů z vyšetřování případu byli chlapci brutálně mučeni, biti, řezáni, páleni cigaretami, zavíráni do temných místností nebo malých klecí pro psy, kde museli jíst, spát i vykonávat potřebu.

V kuřimské kauze je již nařízeno soudní líčení u Městského soudu v Brně, které se ale týká pouze útěku Škrlové z Klokánku. Kateřina Mauerová a Barbora Škrlová tam čelí obvinění z trestného činu poškozování cizích práv. Ve stejném případu byla vyšetřována i babička týraných chlapců Eliška Mauerová, která u soudu dosvědčila falešnou identitu pro Škrlovou.

Samostatně je stíhána i dětská lékařka obou chlapců Milena Smékalová, kterou žalobce viní z neoznámení trestného činu, podle vyšetřovatelů si totiž musela všimnout ran po týrání na tělech obou hochů.

Čtěte také:
Za kauzou stojí sekta Josefa Škrly, stojí ve spisu
V kauze týrání v Kuřimi byla obviněna i lékařka
Barbora Škrlová prý byla také týrána