Změnit by to měla novela trestního zákona, která leží v Poslanecké sněmovně a čeká na schválení.

Právě v ní se vůbec poprvé objevuje termín „spolupracující obviněný“. Proti původně diskutovanému institutu korunního svědka však zákon nepočítá s úplným vyviněním takového člověka, ale pouze s možností výrazného snížení jeho trestu, a to i pod zákonnou sazbu, která by se ho jinak týkala.

„Označení je jiné, ale princip zůstává stejný. Jde o to motivovat členy organizovaných zločineckých skupin ke spolupráci s policií. Prakticky stejný model úspěšně funguje v sousedním Německu,“ uvedl mluvčí ministerstva spravedlnosti Jakub Stadler s tím, že tato možnost by se týkala pouze té nejzávažnější organizované trestné činnosti.

Podle Nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké jde o prospěšný prostředek, jak proti dobře organizovaným mafiím bojovat. „Trestní řád už sice nyní umožňuje uznat jako polehčující okolnost, když obviněný spolupracuje, ale tato úprava jde dál a poprvé to jasně definuje a institucionalizuje,“ řekla Právu.

Podle ní je jeden z hlavních přínosů v tom, že státní zástupce by nově mohl určitého člověka označit jako spolupracujícího obviněného už na začátku vyšetřování. „To je přitom v případech organizovaného zločinu velmi důležité,“ uvedla Vesecká.

Výši trestu určí soud

S tím souhlasí i šéf „protimafiánských“ detektivů, tedy ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta. „Je to změna, kterou vítáme a na kterou jsme už dlouho čekali. Slibujeme si od ní, že nám pomůže rozkrývat strukturu mafií a dostat se tak až k jejím organizátorům,“ konstatoval.

Konečné rozhodnutí o trestu pro obviněného člena organizovaného gangu spolupracujícího s policií by ale podle návrhu i nadále zůstalo čistě na soudu. „Ten zhodnotí, jaká byla pomoc, a může mu snížit trestní sazbu. Uvažovalo se i o tom, že by soud mohl od potrestání upustit úplně, ale tak daleko jsme zatím nešli. Za určitých okolností by se ale tomuto člověku mohl například změnit nepodmíněný trest na podmínku,“ řekl jeden z autorů trestního zákona a soudce Nejvyššího soudu Pavel Šámal.

Norma už v parlamentu prošla prvním čtením. Zákonodárci se jí budou znovu zabývat nejspíš v září. Institut spolupracujícího obviněného má přitom poměrně velké šance na přijetí, s jeho zavedením by totiž zřejmě souhlasila i opozice.

„Dokážu si to představit. Jde jen o to, aby si tím policie nezjednodušovala práci a nebyla tato možnost nadužívána,“ řekl bezpečnostní expert ČSSD Jeroným Tejc.