První svědkyně Jana Horáková hned na úvod překvapila senát prohlášením, že odvolává svou původní výpověď, kterou učinila na policii v roce 2005. V ní popsala příhodu, při níž ji Kulínský osahával a také to, že na ní sbormistr chtěl, aby mu položila svou ruku na stehno. V pondělí tvrdila, že si to tehdy vymyslela.

„Asi jsem chtěla být zajímavá. Chování policistů a přítomného psychologa na mě také působilo jako mírný, ale nepříjemný psychický nátlak. Vypovídala jsem křivě, byla to chyba,“ řekla Horáková a ujistila soudce, že ke změně výpovědi ji nikdo nevybízel.

Další svědkyně vesměs odmítly, že by se k nim Kulínský choval nějak nepřístojně. Pouze Andrea Václavová uvedla, že když jednou na soustředění šla s kamarádkou do sauny v plavkách, Kulínský se tomu smál.

Bohumil Kulínský (vlevo) přichází k soudu v doprovodu svého obhájce Václava Chuma.:. Bohumil Kulínský (vlevo) přichází k soudu v doprovodu svého obhájce Václava Chuma.foto: Právo/Jiří Bednář

„Plavky jsme si tedy svlékly, to nám bylo asi dvanáct let. Později, když jsem byla starší, mi připadalo jeho chování zvláštní. Jednou se stalo, že mě a kamarádku pozval do sauny samotné. To nás vyděsilo a tak jsme předstíraly, že máme menstruaci, abychom tam nemusely. Přímo odmítnout jsme se bály,“ uvedla mladá žena.

Během pondělního jednání došlo i na promítání DVD, na němž Kulínský dokumentoval činnost sboru na koncertech, zkouškách, soustředěních a zájezdech v letech 1990 až 2004.

Předseda senátu Miloslav Ježek pak nařídil pokračování hlavního líčení na čtvrtek, kdy chce dát slovo posledním předvolaným svědkyním. Během toho dne zřejmě senát dokazování ukončí a na řadu přijdou závěrečné návrhy státního zástupce a obhájce. Vyhlášení rozsudku se předpokládá 23. dubna.

Sbormistrovi hrozí až 12 let za mřížemi
Kulínský čelí žalobě z pohlavního zneužívání, ohrožování výchovy mládeže a útisku. Ve spise figuruje 49 poškozených dívek. Sbormistr, jemuž hrozí až 12 let vězení, obžalobu odmítl, pouze přiznal, že měl v minulosti s některými členkami sboru intimní vztah.

Kauzu hradecký soud projednával už dříve, ale pouze její dva nejzávažnější skutky. Senát pod vedení Anny Bímové dvakrát Kulínského zprostil viny. Po odvolání státního zástupce Jana Bohutínského Vrchní soud v Praze oba rozsudky zrušil. Nařídil také spojit všechny skutky do jediného líčení a přikázal, aby kauza byla přidělena jinému senátu.