Tragédie se stala loni 11. září poté, co děti odešly spát. Muž si napustil vanu a chtěl se vykoupat. Do koupelny za ním přišla manželka a došlo ke slovní hádce. Poté Chvátal ženu fyzicky napadl, povalil do vany a držel jí hlavu pod vodou do doby, než se přestala bránit.

Pak vodu vypustil a pokusil se ji oživovat, když se mu to nedařilo, zavolal matce, která po příchodu v oživování pokračovala. Na její pokyn také zavolal záchranáře a policii. Zdravotníci sice ženu oživili, kvůli těžkému otoku mozku ale po pár dnech zemřela.

Podle znalců musela být žena pod vodou 2-4 minuty a oživovací pokusy už přišly pozdě. Chvátal byl znalci i svým okolím hodnocen jako nekonfliktní, submisivní, až "ušlápnutý". Vedle trestu na spodní hranici trestní sazby a jeho odpykání ve věznici s mírnějším režimem, dále soud žalovanému uložil ambulantní psychiatrickou léčbu.

„Rozsudek mě překvapil, očekával jsem, že soud mému klientovi uloží trest pod spodní hranici, protože v době činu byl jednoznačně ve stavu nepříčetnosti. Jsem překvapen, že se soudce alibisticky schoval za znalecké posudky dvou znalců a nebral v úvahu posudky, které nechávala vypracovat obhajoba. Proto jsme se také odvolali,“ řekl obhájce Martin Tocik.

Dohru tak bude mít celý případ u Vrchního soudu v Praze.