"Oba do země přiletěli 24. března a dosud ji neopustili,“ uvedla mluvčí. "Zprávu jsme obdrželi z Interpolu,“ dodala.

Potvrdily se tak obavy, že otec dceru odvezl. Jak se s ní na místo dopravil, není zřejmé, podle zjištěných informací ji totiž neměl zapsanou v cestovním dokladu.

Osmatřicetiletý Novozélanďan žijící v Austrálii si svoji dceru vyzvedl v sobotu 22. března u její matky v Žákově na jižním Plzeňsku. Matce řekl, že půjdou do cirkusu a bruslit. Vrátit ji měl týž den do 19 hodin.

Od té doby je matka dítěte neviděla, hluché zůstaly oba mužovy mobilní telefony a nedoručena zůstala SMS zpráva. Cizinec odjel s dcerou v červeném voze Ford Escort combi s poznávací značkou 2P4 7576. O autě policie informaci nemá.

„V současné době se zvažují další postupy s příslušnými orgány. Další informace k této věci v současné době sdělovat nebudeme,“ dodala mluvčí.

Cowie do Česka přijel loni koncem prosince. V Plzni si zaplatil do konce března penzion. Jeho pokoj ale našli policisté o víkendu prázdný, nebyly v něm žádné věci a v zámku byl nechán klíč.

Ministerstva nemohou zasahovat
Ministerstva spravedlnosti ani zahraničí nemohou podle mluvčích obou úřadů do kauzy nijak zasahovat.

„Matka se nyní může obrátit na Úřad pro mezinárodněprávní ochranu dětí v Brně, který by měl zpracovat návrh na navrácení dítěte. Poté bude úřad komunikovat s příslušnými australskými nebo novozélandskými orgány, které by měly pomoci vyhledat současný pobyt dítěte a zařídit jeho navrácení do péče matky, o kterém již před časem rozhodl australský soud,“ sdělila Právu mluvčí ministerstva spravedlnosti Zuzana Kuncová s tím, že samo ministerstvo nemá kompetence na to, aby do případu aktivně vstupovalo.

„Tento stav vychází z Haagské úmluvy, podle které při řešení mezinárodních únosů dětí komunikuje s příslušnými orgány cizích státu právě brněnský úřad. Je ale dobře, že k Haagské úmluvě přistoupily i Austrálie a Nový Zéland, takže by nemělo vrácení dítěte jeho matce do ČR z pohledu zákona nic bránit,“ míní Kuncová.

„O tom případu prakticky nic nevíme, navíc v Austrálii je teď noc. Matka ale zatím nikoho o nějakou součinnost podle mých informací nepožádala,“ doplnila k tomu odpoledne mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Opletalová.

Známé únosy českých dětí

Do Česka

JménoÚnosceDoba únosuVýsledek
Sarah Baraočeská matka Natalie Barao2005Sarah musela nejdříve v lednu 2007 odjet do Portugalska. Tamní soud ale posléze rozhodl, že se může vrátit do ČR, k matce.
Adrian Santanačeská matka Veronika Horváthová2005Český soud nejdříve v říjnu 2006 rozhodl, že se musí vrátit zpět do USA, kde rodina před tím žila. V únoru 2008 padl nový rozsudek. Adrian může zůstat u matky v ČR. Soudkyně rozsudek zdůvodnila zájmem dítěte. Adrian je na matku výrazně citově fixovaný. Otec Pablo Santana se osobně účastnil jednání.
Sofie a Lucas Krajníkovičeská matka Marcela Krajníková2001Soud v Litoměřicích v květnu 2006 rozhodl o jejich vydání otci do Argentiny. Lucase odvezli ze školy v přírodě, mladší Sofii ze školky. Matka se s nimi nemohla ani rozloučit.
Karolína Daoudovámatka Dagmar Daoudová1999Matka s dcerou utekla z Izraele, kde žila s manželem Marvanem Daoudou. Český okresní i krajský soud ale rozhodly, že ji unesla a Karolína musí zpět. Matka s ní následně utekla. Skrývala se až do té doby, než Ústavní soud rozhodnutí zrušil.

Do ciziny:

Andreas a Ellada Lardisoviotec kyperský Řek Savvas Andreas Lardis, v péči je měla podle rozhodnutí soudu matka Monika Bednářová2007Děti zůstávají ve Spojených arabských emirátech, kam vycestovali s otcem.
Alexandr a Michaela Hussainovibangladéšský otec Mohamed Zakir. Děti měla v péči matka Mirka Hussainová. 2001Otec je odvezl nejdříve do Bangladéše. Teď s nimi žije v SRN. Tamní soud loni v červenci rozhodl o jejich vydání. Nestalo se nic. Matka viděla děti naposledy u soudu v roce 2006, před tím v roce 2001. Setkání trvalo minuty.