Kuržeja tehdy nechal zkumavku s odebraným vzorkem Barhoňovy krve v lednici svého sekretariátu, kde ji Barhoň snadno vyměnil. Plzeňský krajský soud Kuržeju v odvolacím řízení zprostil obžaloby a rozsudek nabyl ihned právní moci.

"Obžalovaný jednal neprofesionálně, postup který během vyšetřování zvolil, neodpovídal jeho postavení a zkušenostem. Jeho chování logicky vedlo státního zástupce k důvodnému podezření ze spáchání trestného činu. Vinu se však nepodařilo prokázat bez pochybností a proto soud rozhodl o zproštění obžaloby," uvedl předseda senátu Pravoslav Polák.

Došel tak k zcela opačnému právnímu názoru než chebský okresní soud, který letos v dubnu Kuržeju uznal vinným ze zneužití pravomoci veřejného činitele a potrestal ho deseti měsíci vězení s podmínkou na dva roky.

Podnapilý Barhoň sjel v únoru 1999 se služebním autem do příkopu u Holostřev na Tachovsku. Kuržeja po příjezdu na místo karambolu převzal šetření případu. Poté, co se Barhoň podrobil krevní zkoušce na alkohol, vydal policistům pokyn, aby zkumavku s krví nepečetili do krabičky, jak bylo zvykem, ale převzal si ji osobně a uložil v lednici svého sekretariátu. Druhý den jinému podřízenému nařídil, aby zkumavku odvezl na rozbor do Ústavu soudního lékařství v Plzni i přestože bylo na první pohled patrné, že ze zkumavkou někdo neodborně manipuloval.

Neporušil žádné předpisy

"Rozsudek chebského soudu byl postaven především na výpovědi svědka policisty, kterému obžalovaný řekl, aby zkumavku z Barhoňovo krví nepečetil do krabice. Tento svědek nám však upřesnil, že zkumavky se ukládaly a pečetily do krabice pouze tehdy , kdy byly posílány na rozbor poštou a ne jako v tomto případě, kdy byla krev převážena osobně cestou policie. Navíc neexistuje žádný předpis, pole kterého jsou striktně dána pravidla jak postupovat při zajištění krve řidiče," vysvětlil Polák.

Podle soudu tak Kuržeja nejednal v rozporu se žádným obecně závazným nebo interním předpisem. "Jsem rád, že to takhle dopadlo. Kdyby se měla tato situace opakovat, postupoval bych stejně jako tehdy jen s tím rozdílem, že zkumavku s krví bych si vzal sebou na ubytovnu.," řekl po rozsudku evidentně dobře naladěný Kuržeja, který po provalení aféry sice Barhoně potrestal snížením hodnosti a zákazem řízení vozidel na jeden rok, ale na druhé straně mu jako bezúhonnému policistovi zajistil při odchodu do civilu statisícové odchodné. Sám poté rezignoval na funkci ředitele policie a dnes pracuje jako učitel na Policejní akademii v Praze.