Dopisy byly narušené, fotografie a soukromé písemnosti byly rozházené v poštovním podchodu v areálu železničního nádraží Břeclavi na dně výtahové šachty. Pohled na poškozené pytle a roztrhané obálky, z nichž se do šachty i na bývalé 4. nástupiště nádraží sypaly fotografie, svatební přání a další osobní korespondence, všechny šokoval.

"Děsí mě, kolik lidských osudů mohlo nedodání dopisů ovlivnit. Je to neskutečné,“ komentoval situaci jeden z přihlížejících. Podle razítek se jednalo o poštu z let 2001 až 2006. Část zřejmě spadá do období, kdy policie šetřila vykrádání listovních zásilek na poště v Břeclavi.

Poštovní tunel spojoval budovu hlavní pošty s nástupišti, sloužil výlučně pro potřeby pošty. Naposledy byl využíván zhruba před dvaceti lety. Při rekonstrukci nádraží má zmizet.

Dělníci v Břeclavi našli desítky tisíc nedoručených dopisů.:. Poštovní pytle, které dělníci nalezli v poštovním tunelu na železničním nádraží v Břeclavi.foto: Právo/Mialn Vojtek

Česká pošta: Vyrazilo nám to dech

"Jedná se o ojedinělý případ. Vyrazilo nám to dech. Případ budeme řešit jako trestný čin,“ řekl Novinkám k případu mluvčí České pošty Gabriel Pleska. "Kdyby se jednalo o doporučné zásilky, přišli bychom na jejich ztrátu dříve,“ dodal.

V Břeclavi byly nalezeny zásilky s obyčejným psaním, soudí Pleska z typu přepravních pytlů.

Policisté ohledávají místo nálezu desítek tisíc nedoručených dopisů v Břeclavi.:. Policisté ohledávají místo nálezu desítek tisíc nedoručených dopisů v Břeclavi.foto: Právo/Mialn Vojtek

Pracovníci České pošty budou podle něj nyní zjišťovat, v jakém jsou zásilky stavu. "Bohužel u obyčejných zásilek není možné zjistit odesílatele. Pokusíme se je znovu doručit s omluvným dopisem. Pokud to nebude možné, uložíme je do úložny, kde budou nějaký čas. Teprve po určité době je můžeme otevřít a pokusit se o identifikaci. V tomto případě se nejedná už o porušení listovního tajemství. Pokud nebude možná identifikace, dojde k jejich zničení," uzavřel mluvčí pošty.

Pošta zřejmě podá trestní oznámení

"Něco podobného se v historii České pošty nestalo. Je to fatální selhání lokálního managementu a my z něj vyvodíme důsledky. Věc pravděpodobně povede až k trestnímu oznámení,“ řekl Právu mluvčí České pošty Ivo Mravinac.

Dodal, že společnost, zejména v případě zapsaných zásilek má ztrátu na miliardu kusů v řádu promilí z procenta. U obyčejné pošty se případy ztráty také daří odhalit. V Břeclavi zřejmě pochybili řadoví zaměstnanci.

"Možná si chtěli usnadnit práci, v každém případě ale ponese odpovědnost management, který to neodhalil,“ dodal Mravinac.

Verze o usnadnění práce ale není příliš pravděpodobná, mnoho dopisů bylo roztrhaných s vyházeným obsahem obálek. "Nalezené zásilky adresátům samozřejmě doručíme, byť v tomto případě se značným zpožděním,“ ujistil mluvčí.

Policie událost šetří jako porušení listovního tajmenství

Bez ohledu na mluvčím avizovanou možnost podání trestního oznámení se případem zabývá policie. Kriminalisté místo zadokumentovali a zajistili možné stopy. Případ budou šetřit jako trestný čin porušení listovního tajemství. Předmětem prověřování se zřejmě stane spojitost s někdejším vykrádáním zásilek.

Břeclavská pošta přitom měla v minulosti i jiné problémy s pracovníky, před lety byl dokonce zaměstnanec ostrahy angažován v ozbrojeném přepadení poštovního auta u obce Hrušky.