"Obžalovaný Uherčík se částečně k trestné činnosti doznal a z dalších důkazů soud neměl o jeho vině pochybnosti. V jeho jednání spatřuji vysokou společenskou nebezpečnost zejména proto, že takovou věc dělal na zakázku, ačkoliv se vůbec nestaral o to, k jakému účelu bude použita,“ řekl soudce Miroslav Vajgant.

Dvě funkční nálože, k jejichž odpálení stačilo zavolat na přimontovaný mobilní telefon, měly původně skončit v Nizozemsku. Jenže místo zahraničního kupce policie nastrčila svého agenta s krycím jménem Petr Gabriel. Tomu postupně Uherčík prodal dva nástražné výbušné systémy, dále trhavinu semtex a několik střelných zbraní.

Poté ho detektivové zatkli. Při domovní prohlídkách policisté našli další trhaviny, rozbušky, střelný prach, plánky na výrobu bomb a další zbraně včetně speciálně upravených pistolí s tlumičem.

Potřeboval peníze na vývoj nové sportovní pistole

Uherčík se u soudu hájil tím, že potřeboval peníze, aby mohl pokračovat ve vývoji speciální sportovní rychlopalné pistole vlastní konstrukce, která na trhu chybí.

"Gabriel se mi představil jako podnikatel. Byl hrozně zapálený pro zbraně. Tvrdil, že má kontakty na různých místech a že mi pomůže se schválením prototypu mé pistole státní zkušebnou a potom i s jejím prodejem,“ vypověděl Uherčík.

Gabriel na další schůzce projevil zájem o nálože odpalitelné na dálku. "Neřekl mi, k čemu je chce. Jen se obecně zmínil o nějakém zastrašení dlužníků. Nejprve jsem mu nabídl bombu, kam jsem pouze na oko nastrkal různé komponenty. To mu nestačilo a řekl, že ji chce mít funkční. Byl rozčilený, rozkřikoval se, že je to průser, že to myslí vážně. Doufal jsem, že se nestane nic hrozného. Zaplatil předem a já začal na ostré pumě pracovat,“ pokračoval zbrojíř.

Použil semtex i trinitrotoluen

Trhavinu semtex si Uherčík schoval po bývalém mistrovi, který zemřel. Jako náplň měl připravený i trinitrotoluen, který podle svých slov získal z nalezené munice z druhé světové války.

"Pak jsem zkontaktoval pár lidí, aby mi pomohli dát dohromady elektronickou část systému. Nevěděl jsem, jak přesně zapojit obvody, a chyběly mi k tomu i součástky. Potřeboval jsem především spínač, který se dá ovládat přes mobilní telefon,“ řekl u soudu Uherčík.

Podle soudu se Uherčík dostal ve svém podnikání do velkých dluhů. "Byl ochoten udělat cokoliv, když mu někdo slíbil větší částku peněz,“ uvedl soudce. Podle něho Uherčíka zachránilo od nepodmíněného trestu to, že žil doposud řádný život.

Obhájce Uherčíka, který se na místě proti rozsudku odvolal, považuje postup policie za provokaci. „Policejní agent v podstatě naváděl obžalovaného k páchání trestné činnosti,“ řekl advokát Robert Kaše.