Rozsudek je pravomocný a Fiala už tedy nemá žádnou zákonnou možnost, jak jej zvrátit. Spory o dva syny bývalých manželů Fialových se přitom táhnou již osmým rokem. Mezitím už ale starší z chlapců Tomáš (19) dosáhl plnoletosti.

Odvolací soud se musel vypořádat s mnoha Fialovými námitkami včetně jeho nařčení, že nezná mezinárodní právo a že je "zvrácený“. I přes hlasité protesty žalobce a několika jeho příznivců dal ale za pravdu původnímu verdiktu Obvodního soudu pro Prahu 1, který loni v červnu žádosti Fialy o opatrovnictví mladšího ze synů rovněž zamítl.

Synové se prý s otcem stýkat nechtějí 

"Soud musí respektovat stanovisko a přání syna Martina a ten se vyjadřoval tak, že se s otcem nechce stýkat a nechce být svěřen do jeho výchovy. Jde nám především o zájmy dítěte,“ uvedla předsedkyně senátu Helena Lišková.

Zároveň odmítla opakovaný požadavek Fialy, aby soud zrevidoval celý proces od samého počátku, tedy od roku 2001. Podle otce ho k tomu zavazuje rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva.

Ten předloni v červenci konstatoval, že bylo porušeno právo na respektování soukromého a rodinného života. Podle Liškové si ale městský soud verdikt ze Štrasburku prostudoval a došel k závěru, že nemá žádnou povinnost revidovat tento případ.

Fiala: Česká justice neumí soudit opatrovnické kauzy

"Ten průběh jsem očekával, protože znám dobře naši justici a vím, čeho je schopná. Neumí a nikdy neuměla soudit opatrovnické kauzy, neumí číst ani mezinárodní rozsudky a neumí je zohledňovat v praxi, což je smutné,“ řekl novinářům Fiala, který se během jednání dostal do konfliktu i se synem Tomášem, když zopakoval, že na děti nebude i nadále platit výživné, protože je měl mít dávno v péči. Kvůli dluhům za výživné Fiala čelí exekuci.

"Těchto sporů je mi samozřejmě líto, ale jsem rád, že soud tak, jak rozhodl, považuji to za správné. Já ani Martin se s otcem stýkat nechceme,“ podotkl jeden ze synů Tomáš Fiala.