Loni v listopadu už přitom spor odnesl životem nevinný řidič Sazky, kterého útočník zastřelil na pražských Vinohradech jen kvůli tomu, že řídil stejný vůz Bentley jako skutečný cíl.

Najatý vrah navíc ještě dva týdny předtím na Václavském náměstí pobodal rusky mluvícího podnikatele.


„Vypadá to, že jde pořád o stejnou zakázku. Ta snaha se ho zbavit je veliká a zjevně pokračuje. Asi někoho hodně naštval,“ řekl Právu zdroj blízký vyšetřování, který se organizovaným zločinem dlouhodobě zabývá. Policie to nechtěla komentovat, stejně Bezpečnostní informační služba (BIS), která působení ruských mafií u nás dlouhodobě sleduje.


„K tomu se nemůžeme vyjádřit. Pravda ale je, že řada náznaků skutečně směřuje k tomu, že jde o válku mezi mafiemi z Kavkazu, konkrétně arménskou a čečenskou,“ uvedl bez dalších podrobností mluvčí kontrarozvědky Jan Šubert.


Mluvčí pražské policie Tomáš Hulan v pondělí uvedl, že vyšetřovatelé nyní čekají na analýzy záznamů z kamerového systému a výslechy svědků.


Arménská i ruská mafie u nás působí již léta, sféra jejich vlivu se ale od 90. let minulého století výrazně změnila. Místo brutálního násilí, jako je vybírání výpalného, vydírání a loupeže, se nyní spíš orientují na praní špinavých peněz, které přicházejí z východu.

Zatím neznámá dvojice pachatelů postřelila v sobotu v centru Prahy dva rusky hovořící muže – jednoho do nohy, druhého do ruky. Oba střelbu přežili, podle informací policie jí předcházela ostrá hádka.