Ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS) tato informace pobouřila, neomluvitelné pochybení však už podle ministerstva nejde napravit.

Kutal, který je na svobodě již od loňského listopadu, se tedy může radovat a zároveň se nemusí bát, že by jej soudy donutily zmíněné dva roky trávit znovu ve vězení.


„Je v podstatě rád, ale na druhou stranu mého klienta celý případ velice hněte. On dodneška bojuje o očištění svého jména,“ řekl Právu Kutalův obhájce Josef Monsport.
Přiznal však, že o celé situaci a chybě soudů ví již zhruba půldruhého roku, ale podle něj o Kutalově odchodu na svobodu pravomocně rozhodl olomoucký okresní soud, jehož usnesení nelze nijak zpochybnit.

„Není proti tomu žádný zákonný prostředek, který by ty chyby a současný stav zvrátil. Odsouzený by jedině musel porušit závazky spojené s podmínečným propuštěním, aby skončil zpátky ve vězení,“ přiznala Právu mluvčí ministerstva Zuzana Kuncová.
 

Viník před kárný senát?

Pospíšilův úřad si podle ní vyžádá veškeré dokumenty k případu, a pokud zjistí, což se dá velmi pravděpodobně očekávat, něčí pochybení, nemine jej kárná žaloba.
Kutal si podle pravomocných verdiktů soudů z roku 2003 měl odsedět nejméně dvě třetiny svého desetiletého trestu, tedy šest let a osm měsíců, po kterých měl ze zákona nárok požádat o podmínečné propuštění.

Brány olomoucké věznice ale opustil již po čtyřech letech a devíti měsících, tedy zhruba o dva roky dříve.


Na chybu přišel před několika dny místopředseda pražského městského soudu Luboš Vlasák, který Kutala do vězení před pěti lety poslal a před časem zamítl i jeho žádost na obnovu procesu.

„Je to děsivé, ale je to tak, nelze to změnit,“ podotkl včera Vlasák. Na Kutalovo předběžné propuštění upozornil server Aktuálně.cz.
 

Za vším stojí překlep

O co více je tento případ neuvěřitelný, o to banálnější chyba za ním stojí. Když se Kutalovi u městského soudu před časem vypočítávala doba, kterou má strávit po odsouzení ve věznici, museli do ní úředníci započítat i období, které strávil ve vydávací vazbě na Slovensku. Tam se v minulosti před českými úřady skrýval a nakonec byl i zadržen.


Ve slovenské vazbě byl od 14. července 2004 do května 2005, ovšem úřednice, která usnesení městského soudu přepisovala, se dopustila malého, ale zcela zásadního překlepu. Napsala totiž, že ve vazbě u našich východních sousedů seděl Kutal už od 14. července 2002.

A protože se měsíce strávené ve vazbě počítají do celkového trestu, překlep Kutalovi zkrátil pobyt ve vězení o osudné dva roky.


„Odsouzený to věděl a určitě by to zjistil i soud v Olomouci, který o propuštění rozhodl. Jenže propustil Kutala bez přílohového spisu, v němž bylo vše správně popsáno, protože nechtěli čekat, až se jim spis vrátí. To jsem ještě nezažil,“ poukázal na další chybu Vlasák.
 

Chyběl jim spis

Podle něj prý stačilo, aby olomoucká soudkyně Michaela Burešová zvedla telefon a zeptala se, jak to s tím Kutalem vlastně je. „Tu chybu mohla objevit, ale vidím zde dokonce i chybu věznice, kterou to netrklo, byť nám volají kvůli každé malé nesrovnalosti,“ popsal další viníky viditelně naštvaný Vlasák.


Předseda Okresního soudu v Olomouci Michal Jelínek ale svou podřízenou brání. „Naše soudkyně nepochybila, rozhodla v tu chvíli správně,“ řekl Právu.
Podle něj Burešová musela o Kutalově žádosti o propuštění rozhodnout do třiceti dnů, proto tak učinila i bez přílohového spisu.

Kutal údajně figuroval jako jeden z účastníků známých podvodů s lehkými topnými oleji (LTO), nikdy však v této věci nebyl odsouzen. Osudným se mu stalo až to, že podle soudů naplánoval vraždu novináře, který o LTO psal a zorganizoval několik výbuchů. Po vynesení verdiktu Kutal na více než rok zmizel v cizině, až jej objevili na Slovensku.


Po svém propuštění má zůstat pod dohledem probačního úředníka, který zjišťuje, zda odsouzený plní podmínky dané soudem. Podle jeho advokáta je stále v ČR.