Rozhodnutí soudu znamená, že padla překážka pro vyšetřování případů, ve kterých Krejčíř figuruje. Policisté a státní zástupci nyní mají možnost svou práci urychlit a některé kauzy dotáhnout až k soudnímu verdiktu. Na šancích pro Českou republiku, která usiluje o Krejčířovo vydání, se však nic nemění.

„Ve čtvrtek jsme obdrželi rozhodnutí vrchního soudu, který bez výhrad potvrdil náš právní názor o tom, že je plně v souladu se zákonem, že obžalovaný Krejčíř je stíhán jako uprchlý. Podle soudu je dostatečně doloženo, že pobytem v cizině se Krejčíř vyhýbá trestnímu řízení na našem území v úmyslu nepodrobit se jurisdikci ČR,“ řekla včera Právu mluvčí Vrchního státního zastupitelství v Praze (VSZ) Irena Válová.

„Rozhodnutí je vzorové pro ostatní soudní jednání, u kterých to vázlo právě kvůli tomu, že nevěděli, jestli má Krejčíř ještě stále statut uprchlého. Díky vrchnímu soudu teď mohou začít jednat, a on tedy může být souzen,“ podotkla Válová.

Krejčíř by měl policii v hrsti

Pokud by vrchní soud žádosti žalobců nevyhověl, Krejčíř by měl podle zákona nárok seznamovat se s důkazy, dostávat všechna předvolání a nahlížet do vyšetřovacího spisu. Protože ale pobývá v JAR a do Česka se vrátit nehodlá, vyšetřování by se neúměrně protahovalo.

„Měl by statut člověka, který je jakoby na území ČR. Všechno bychom pak museli řešit právní pomocí s JAR, a to v době, kdy s nimi nemáme uzavřenou žádnou smlouvu. Nastaly by obrovské komplikace a velké prodlení v těch případech,“ doplnila Válová.

Žalobci vrchního státního zastupitelství mají na starosti dvě ze čtyř největších trestních kauz Krejčíře – půlmiliardový celní únik společnosti M5 a úvěrový podvod ve firmě Technology Leasing.

Oba státní zástupci už v těchto kauzách podali obžalobu, ale počátkem letošního roku jim pražský městský soud vrátil případy zpět na stůl s tím, že hlavní líčení za tohoto stavu nenařídí.

V případě kauzy Technology Leasing z roku 2003 dokonce soud konstatoval, že zahájení stíhání všech šesti obviněných včetně Krejčíře bylo nezákonné.

Městský soud nyní bude muset na základě pokynu vrchního soudu jednat a hlavní líčení bude muset nařídit.