Jen v lednu bylo takových nehod 1401 z celkového počtu 13 340. Zahynuli při nich čtyři lidé a dalších 51 utrpělo zranění.

„Většina takových nehod je takzvaná plechařina. Stává se to například na parkovištích, kdy přijdete k vozu a zjistíte, že máte nabouraný blatník nebo chybí zrcátko. Bohužel ale řidiči ujíždějí i od nehod, kde jsou zranění nebo dokonce mrtví,“ řekl Právu Josef Tesařík z Policejního prezidia a pokračoval: „Především tak utíkají před odpovědností, bojí se trestu. Někteří ale mohou ujet i pod vlivem šoku z havárie.“

Hrozí tvrdé postihy

Řidiči, kteří takto ujedou od nehody, ve které jsou i zranění, se vystavují vážnému postihu. Páchají totiž několik trestných činů. „Jedná se o ujetí od nehody a dále neposkytnutí pomoci. Tresty za ně se pak sčítají například s trestem za ublížení na zdraví,“ vysvětlil Tesařík.

„Jedná se o jedna z nejvážnějších provinění v bodovém systému,“ doplnil mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka.

V lednu bylo z celkového počtu 13 340 celkem 1401 nehod, od nichž jejich viníci ujeli. Zahynuli při nich čtyři lidé a dalších 51 utrpělo zranění.

Odpovědnosti se navíc nezbaví – většina řidičů, kteří od vážné nehody ujedou, bývá vypátrána. A je pravděpodobné, že soud přihlédne k tomu, že šofér od kolize ujel, a trest bude tvrdší.
I v případě, že při kolizi nejsou zranění, může být řidič postižen.

„Pokud ujede, dopouští se přestupku proti bezpečnosti a plynulosti silničního provozu, a ten se mu připočítává k přestupku, který spáchal nerespektováním pravidel,“ řekl Právu Rostislav Plachý z Policejního prezidia.


Likvidaci jedné z mnoha nehod, které se staly v pondělí ráno na rychlostní silnici u Liberce.foto: Právo/Barbora Silná


Škodu zaplatí
i poškozený

Pro majitele poškozeného vozidla se navíc jedná o velkou komplikaci. Jestliže má havarijní pojištění, škoda se hradí z něj a přijde přitom o bonusy poskytované pojišťovnou. Pokud havarijně pojištěn není a řidiče, který ujel, se nepodaří vypátrat, škodu zaplatí z vlastní kapsy.

„Povinné ručení je pojištění proti škodě způsobené okolí. Na tuto událost se tedy nevztahuje,“ sdělil Právu mluvčí České pojišťovny Václav Bálek.