Už před 21. lednem letošního roku, kdy soud začal, byl Zelenka ve špatném psychickém stavu, hovořil dokonce o sebevraždě. Soudce si proto každý den nechal zpracovat zprávu o jeho aktuálním zdravotním stavu.

„V tuto chvíli jsme žádná zvláštní opatření, týkající se osoby a bezpečnosti pana Zelenky, nepřijímali. Přijata totiž byla už dříve,“ řekl ve středu Václav Kárník, mluvčí královéhradecké vazební věznice a odmítl tato opatření konkretizovat.

Jisté je, že ho ve středu v podvečer opět navštívil duchovní Petr Kobiela, který je s ním v kontaktu téměř od začátku vazby. „Jako duchovní musím být stále připraven k podobným rozhovorům. V jeho případě už asi vím, co nás čeká. Bude ve špatném psychickém stavu, budu se ho snažit na zítřejší složitou situaci připravit,“ specifikoval Kobiela svůj úkol krátce před odchodem za Zelenkou.

Podle jeho slov také není zažehnáno nebezpečí Zelenkova sebepoškození. „Ta myšlenka je v něm stále vmáčknutá a udržet ji nad hladinou bude složité,“ dodal.

Odvoláme se, tvrdí otec

Poté co soudce v úterý nevyhověl žádosti obhajoby, týkající se zpracování nového znaleckého posudku v oboru hematologie a nepovolil ani klinické přezkoumání osobnosti obžalovaného, svěřil se otec obžalovaného Bohumil Zelenka, že s tím spíš počítal. Syna na variantu, že bude ve čtvrtek vynesen rozsudek, proto už připravoval.

Jaký trest by však byl pro Petra Zelenku spravedlivý, ujasněné nemá. „Jasno mám jenom v tom, že se odvoláme a budeme bojovat dál. Dál budeme hledat pravdu,“ řekl Bohumil Zelenka a dodal, že při hledání pravdy nesleví ze tří věcí. První je prošetření údajného zbití obžalovaného během prvotních výslechů, druhou je požadavek na vypracování objektivního psychologického a psychiatrického posudku na jeho syna.

Třetí záležitostí, která podle Zelenkova otce nebyla soudem zohledněna, jsou výsledky šetření ministerské komise jmenované ministrem zdravotnictví Tomášem Julínkem. „Kdyby závěry Julínkovy komise byly u soudu vzaty v potaz, tak primář Pavel Longin by už nemohl být primářem. Je to tak zdrcující lékařská, organizační, manažerská a mezirezortní kritika, že za pochybení, které tam komise objevila, by musel být odvolán,“ řekl Zelenka starší.

Soud vyčlení místnost

Zájem veřejnosti provázel hlavní líčení s Petrem Zelenkou od samého počátku. Na vyvrcholení procesu se proto připravuje i hradecký krajský soud. V souvislosti s plánovaným vyhlášením rozsudku bude například přímo v budově soudu mimořádně vyčleněna jedna místnost pro novinářské štáby. „Další speciální opatření ale už nepřipravujeme,“ dodal mluvčí soudu Michal Strnad.

O datu vyhlášení rozsudku byli informování i poškození. „Je proto možné, že se čtvrtečního jednání zúčastní. Bude pro ně vyčleněna jedna řada lavic v soudní síni,“ dodal mluvčí.