Vysvědčení, které dostávají, zároveň nemůže uznat nikdo v České republice ani v zahraničí. Škola totiž vůbec není zapsaná ve školském rejstříku, a i když rodiče platí na školném až 120 tisíc korun ročně, tak porušují zákon tím, že své děti do školy vlastně neposílají.

Delikátní problém už řeší na základě podnětu od některých z nich ministerstvo školství i policie.


Školu navštěvuje asi 85 dětí. Podle Marcely Stankové z Meridian International School je asi 80 procent z nich cizinci, často jsou to potomci pracovníků různých ambasád v Praze. Zbytek studentů jsou Češi.


Instituce vznikla podle obchodního rejstříku v roce 2003, založili ji turečtí majitelé. Nejstarší studenti chodí do třídy, která odpovídá deváté na běžné základní škole.


Na problém jako první přišli rodiče jednoho z dětí, kteří chtěli svého potomka přehlásit na jinou školu. Tam se dozvěděli, že nemá splněnou základní školní docházku, a tudíž jej nemůžou přijmout.
Potíže však nemusí mít jen české děti, povinná školní docházka se podle zákona vztahuje i na děti, jejichž rodiče u nás pobývají legálně déle než 90 dnů.

Ministerstvo: zodpovědnost nesou rodiče

„Tato škola skutečně není na ministerstvu registrována. Výuka v ní samozřejmě probíhat může, ale nemá z hlediska českých zákonů žádnou relevanci,“ potvrdila informace Práva mluvčí resortu školství Kateřina Böhmová.

„Problémy s uznáním povinné školní docházky v každém případě budou, jelikož v této škole nelze tuto docházku plnit,“ varovala mluvčí. Ministr školství Ondřej Liška (SZ) už se podle ní celou situací zabývá. „Bohužel platí, že plnou zodpovědnost za to nesou rodiče, kteří si mají zjistit, kam své děti posílají. Ministr se ale bude i tak snažit nalézt způsob, jak jim pomoci,“ poznamenala.

Potíže připustili i zástupci školy, zároveň ale popřeli, že by rodiče o této skutečnosti neinformovali. „Všechny rodiče o tom informujeme. Neznamená to ale, že jsme si žádost o akreditaci nepodali. Podali jsme si ji v listopadu. Loni nám ji ministerstvo školství neschválilo, letos doufáme, že jsme splnili všechny podmínky,“ řekla Stanková s tím, že škola nyní čeká na stanovisko ministerstva.

Škola: rodiče si musí vedle naší najít i jinou školu

Připustila pouze jedinou komplikaci. „My jsme tady měli vzduchoprázdno, co se českého vysvědčení týká, pouze loni. Protože ještě předloni jsme měli smlouvu s trojským gymnáziem, kde děti podle souhlasu ministerstva školství dělaly zkoušky a kde dostaly osvědčení. Jen loni zkoušky nedělaly, to bylo složitější. Ale ti rodiče to vědí, jsou o tom informováni. Musí si vedle naší najít také jinou školu a zajistit tam dítěti individuální plán,“ poznamenala Stanková.

V propagačních materiálech školy, které má Právo k dispozici, se přitom tvrdí, že výukový program je uznáván vládními institucemi po celém světě včetně České republiky.

Škola se přitom odvolává na konkrétní rozhodnutí ministerstva školství z roku 2002.

„Tento dokument se ale vztahuje k úplně jiné škole, která, jak jsme ověřili, s Meridian International School nemá nic společného,“ uvedla k tomu Böhmová.
Také na oficiálních internetových stránkách se instituce prezentuje jako mateřská i základní škola a gymnázium.

Inspekce: je to zájmový kroužek

Podle Libora Vacka z České školní inspekce by škola o sobě nic takového uvádět neměla. „Tím, že nejsou ve školském rejstříku, má jejich činnost z našeho pohledu charakter pouze zájmového vzdělávání. Pro nás je to normální podnikatelský subjekt, který nemůžeme ani kontrolovat,“ uvedl Vacek. Plná odpovědnost za děti je tak v tomto případě podle něj pouze na rodičích, kteří jim musí podle zákona zajistit povinnou školní docházku.

„Dětem totiž skutečně vzdělání dosažené na této škole uznat nelze. Pokud to rodiče nevěděli, dopustili se trestného činu. Je ale příšerné, pokud si uvědomíme, že školné je zde v případě gymnázia 120 tisíc korun a na údajné základní škole 90 tisíc ročně,“ dodal Vacek.

Případem se už zabývá policie, kriminalisté nyní zjišťují, zda v případě Meridian International School nejde o podezření z trestného činu podvodu. Podle zdrojů Práva z ministerstva školství by přitom mohlo být podobných případů v České republice více. „Je opravdu na rodičích, aby při zápisu do škol bedlivě ověřili, zda tato škola poskytuje a ukončuje své vzdělávání v souladu s platnou českou legislativou,“ řekla k tomu Böhmová.