Roztočil se úterního jednání osobně nezúčastnil. Pobývá v Německu a reakci na rozsudek Právu řekl, že rozsudek považuje za nespravedlivý a do Česka se nevrátí.

"Je to skandál a pro mě veliké zklamání. Nečekal jsem takové zdrcující rozhodnutí soudu, který podle mě rozhodl v rozporu s podmínkami, jaké určil německý zemský soud, když mě vydával do ČR. Rozhodně podám dovolání i ústavní stížnost,“ byla první reakce Roztočila, poté, co se dozvěděl konečný verdikt.

Na dotaz Práva, zda míní nastoupit výkon trestu, odpověděl, že věří v německou justici a doufá, že ho do České republiky nevydá.

Česká republika s velkou pravděpodobností požádá o to,aby si Roztočil trest odseděl v českém vězení.

Vraždu Egypťana odmítá

Podle rozsudku krajského soudu se Roztočil v roce 1975, kdy pracoval jako taxikář, dohodl s dalšími známými na okradení a vraždě egyptského občana. Poté, co student nastoupil do Roztočilova auta, zbili ho a on jim vydal 20 000 korun. Nakonec mu údajně přivázali na prsa traverzu a shodili ho do Labe.

Tělo zavražděného muže nalezla policie až o půl roku později. Roztočil byl v 80. letech československými soudy pravomocně odsouzen k výjimečnému trestu 24 let vězení. Tehdy už ale pobýval v emigraci. Trestu se ale nakonec nevyhnul a v roce 2000 skončil v plzeňské věznici.

:. Rostislav Roztočilfoto: PRÁVO/Petr Hloušek
Odtud předloni na podzim uprchl společně s vrahem Romanem Čabradou. Chtěl prý svým útěkem upozornit na své nezákonné odsouzení, což se mu povedlo. Verdikt soud v prosinci 2006 zrušil na základě žádosti německé justice.

Loni v červnu dostal Roztočil zatím nepravomocně od středočeského krajského soudu za zmíněný skutek třináctileté vězení.

Vrchní soud odvolání Roztočila zamítl jako bezdůvodné. "Byly provedeny všechny dostupné důkazy, řizení bylo uplné a v souladu s dohodou vrchního zemskeho soudu v Německu, který Roztočila vydal do ČR," odmítl předseda odvolacího senatu Martin Zelenka námitky obhajoby, podle níž soudy neprovedly všechny duležité důkazy.

"Roztočil je přímo a jednoznačně usvědčován ze zmíněného činu dvěma svědky, kteří byli za tento skutek rovněž odsouzeni," podotkl Zelenka s tím, že neměli důvod lhát.