Odborníci na silniční dopravu jsou výsledkem potěšeni, ale jeho význam nechtějí přeceňovat. „Každý takový výkyv je potřeba posuzovat velmi opatrně a spíše se zamýšlet nad dlouhodobější statistikou.

Navíc, například chodci jsou na tom stále velmi špatně. Kromě toho je třeba si uvědomit, že třeba v řadě západních zemí jsou dnes na polovině počtu mrtvých z roku 1980, zatímco my se stále potácíme kolem této úrovně,“ řekl Právu Václav Špička z Autoklubu České republiky.

Proto se i možné příčiny tohoto poklesu odborníci hledají jen těžko. „Povětrnostní podmínky jsou stejné jako v loňském roce, provoz taky neklesl. Je možné, že se lidé prostě lekli poté, co se dopravě začala masivně věnovat média,“ řekl Právu dopravní expert Stanislav Huml. Podle něj je role médií v dopravní problematice klíčová.

V roce lednu 2007 přišlo o život na silnicích 72 lidí, o rok dříve to bylo 65. „Rok 2006, kdy byl zaveden bodový systém, ovšem nelze srovnávat, byl výjimečný,“ upozornil Špička. Od roku 1990 zemřelo v lednu nejvíce lidí v roce 1993, bylo jich 117.