„Soud zatím nebude styk rodičů s dítětem upravovat, je to na gentlemanské dohodě,“ uvedl ve středu soudce Obvodního soudu pro Prahu 8 Miloslav Sládek. Ten zároveň akceptoval návrh advokátky Terezčiny matky Věry Ptáčkové, že se rodiče pokusí své rodinné vztahy vyřešit dohodou.

Oběma stranám ale pohrozil, že pokud se nedohodnou, Terezce stále hrozí odebrání od matky a pobyt v náhradním zařízení. „Jestli ji máte rádi, měli byste se dohodnout,“ upozornil soudce rodiče.

Kvůli sporům rodičů šlo dítě k psychiatrovi

Sládek Terezu již v polovině minulého roku kvůli sporům rodičů poslal na psychiatrii a později do léčebny Olivův dům u Říčan. Zpět u matky pobývá od počátku září. „Rozhodně jsem spokojena s tím, že Terezka nebyla nikam internována a může zůstat u mě,“ přivítala rozhodnutí matka dívky Markéta Smutná.

Že se dítě bude s otcem pravidelně vídat, dohodli rodiče za přítomnosti sociálních pracovnic a soudce začátkem ledna po výslechu Terezky u obvodního soudu. Podle matky ale dítě chodí na schůzky s otcem neochotně a pouze tím plní dohodu se soudcem.

S otcem si zatím netyká

Chladný přístup z její strany pociťuje i otec, který ale vinu přisuzuje své bývalé partnerce, která prý proti němu dítě štve a brání ve vzájemném kontaktu. „Moje autorita je silně omezena působením matky,“ říká Lubomír Choc.

Terezka si při schůzkách s ním prý nasazuje sluchátka s hudbou a čte si knížku. Dlouhou dobu otci vykala. „Tuto sobotu jsme se dohodli, že mi bude říkat Luboši a bude mi tykat. Ještě ale nezačala, byli jsme spolu pak už jen krátce,“ popsal poslední setkání s dcerou Choc.

Tereza se ve škole učí dobře, podle matky bude mít na vysvědčení samé jedničky a chystá se k přijímacím zkouškám na gymnázium. Každý týden dochází za pracovnicemi do neziskové organizace Dům tří přání a účastní se tam terapií. Zde se také setkává s otcem, s nímž kromě toho trávila v lednu i sobotní odpoledne, v únoru budou sobotní návštěvy jen dvě. Soud chce Terezku začátkem března opět vyslechnout a na konec dubna plánuje další líčení.