Policejní figurant, oblečený do nevábně vyhlížejícího oděvu, s ušmudlanou igelitkou vyráží jako první do sběrny. Pokusí se bez prokázání totožnosti prodat „kradené“ brzdové špalky ze zásob Českých drah. Hned v první sběrně na Vranovské ulici uspěl.

Odchází a vzápětí vstupují do sběrny policisté spolu s kontrolory České obchodní inspekce (ČOI). Obsluha je z kamer a fotoaparátů viditelně nervózní.

Zašpinění muži třídili v tmavém přístěnku nejrůznější dráty a kabely. :. Zašpinění muži třídili v tmavém přístěnku nejrůznější dráty a kabely. foto: Právo/Petr Kozelka

Když se otevřou vrata do přístavku, kde sedí několik zarostlých mužů zřejmě třídících šrot, povolí jednomu z obchodníků nervy. „To je soukromý pozemek! Tady nemáte co fotit!“ durdil se majitel, který navíc neměl v pořádku váhu.

Policisté zkontrolují ještě totožnost všech lidí ve sběrně a přesunují se o několik bloků dál na Dukelskou třídu. V místní sběrně figurant neuspěl, matka majitelky sběrny ale bere kontrolu zřejmě jako projev rasismu. „To je on! To je ten zloděj, co tu chtěl prodat železo,“ zuřivě gestikuluje Romka ve středních letech a ukazuje na policejního figuranta.

„Běžte kontrolovat ty bílé přes ulici! My tu žádné kradené věci nebereme. A všichni musí ukázat občanku,“ přesvědčuje novináře žena. Ale právě v této sběrně nalezli policisté před týdnem kradené hliníkové police z osobních vagónů.

Policisté pátrali po kradených věcech. :. Policisté pátrali po kradených věcech. foto: Právo/Petr Kozelka

Kontrol přibude
„Při kontrolách se díváme i po kradených věcech z vlaků. Podobné akce budeme dělat často, obchodníci se musí přesvědčit, že vykupovat kradené věci se jim nevyplatí,“ řekl policejní komisař Josef Válka.

„Podobné kontroly s policií a živnostenským úřadem budeme dělat častěji. V provozovnách totiž nacházíme stále se opakující nedostatky,“ dodala ředitelka jihomoravské a zlínské pobočky ČOI Jarmila Vašulková.

Celkem policisté zkontrolovali sedm sběren, v pěti z nich figurant prodal zboží bez toho, že by ukázal občanský průkaz nebo dostal potvrzení o výkupu. Jedna sběrna byla provozována ilegálně a policisté při kontrolách pracovníků zadrželi i jednu hledanou osobu.