Téměř čtrnáct měsíců po zatčení Petra sedím s Bohumilem Zelenkou, sedmapadesátiletým otcem obviněného. Mužem, který každé dva týdny navštěvuje syna v hradecké vazební věznici a v rozhovorech s ním se urputně snaží dobrat vysvětlení, co Petra vedlo k jednání, které tolika lidem přineslo smrt a jejich rodinám nezměrnou bolest.

„Snad tisíckrát jsem se za Petra omluvil všem postiženým a pozůstalým a můžu omluvy opakovat, ale co jiného můžu dnes dělat?“ říká tiše a odevzdaně.

Byl za synem i ve středu, naposledy před začátkem soudního jednání. Jak Právu po návštěvě řekl, na rozdíl od původních informací jeho syn k soudu přijde.

Muž nevelkého vzrůstu se během rozhovoru stále vrací k otázce, kterou považuje za klíčovou. Z jakého důvodu jeho syn, který v nemocnici pracoval několik let, práce ho bavila a kolegové i nadřízení jej v drtivé většině hodnotili jako výborného a obětavého zaměstnance, začal náhle zabíjet ty, jimž měl pomáhat?Měl prý děsivé deprese

„Z textu obžalovacího spisu vyplývá, že Petr je už svým založením sígr a gauner. Ale proboha, to by se snad muselo ukázat mnohem dřív než v jeho třiceti letech!“ argumentuje Zelenka starší.


Teprve loni koncem srpna se mu jeho syn začal ve vězení pozvolna svěřovat se svou verzí. „Řekl mi, že kolem Vánoc 2005 začal mít problémy, spočívající v tom, že míval časté záchvaty nepředstavitelného, všeobjímajícího strachu.

Byl například sám doma a měl pocit, že za dveřmi chodí někdo, kdo ho chce zabít. Třeba nakupovat chodil se strachem, že na něj kdosi na ulici číhá, aby ho připravil o život.

Trpěl depresemi, spojenými s děsivými vidinami a slyšinami. Stále se to zhoršovalo, takže začal brát lexaurin (lék používaný při úzkosti, napětí či podrážděnosti, pozn. red.). Jenomže dávky neustále zvyšoval, takže na konci už bral během dne kolem deseti tablet. Lexaurin přestával účinkovat, a Petr své těžké deprese dokázal potlačit jen ve chvílích, kdy se mohl intenzívně věnovat práci.

Heparin dával pacientům ne proto, aby je zabíjel, ale proto, aby intenzívní činností v práci zahnal ten svůj totální strach. Po podání heparinu se stav nemocných zhoršil, což znamenalo zvýšené úsilí lékařů, on jim mohl pomáhat a tak potlačit nebo úplně zapomenout na své problémy,“ tlumočil Zelenka, s čím se mu syn svěřil.

Celý záznam rozhovoru s otcem Petra Zelenky najdete ve čtvrtečním deníku Právo.