Z jeho smrti jsou podle žalobkyně vinni dva mladíci z Čebína na Kuřimsku, Jiří Zapletal (23) a Luboš Blažek (26). Podle obžaloby měl Zapletal na diskotéce vyzvat svého známého, aby si šli své problémy „vyříkat ven“.

Tam se měla diskuze změnit ve rvačku, do které zasáhl přiběhnuvší Zapletalův kamarád Blažek, který soka svého známého údajně svalil na zem a pak ležícího muže kopal do hlavy, až mu způsobil otok mozku, krvácení mozku a poškození míchy.

Blažek ale před soudem svou vinu popíral a házel odpovědnost na svého kamaráda. „Zapletal bil na zemi ležícího muže a já jsem ho odtáhl, aby toho nechal. Ale Zapletal ho zas začal mlátit, já ve snaze je odrhnout sem utržil nějakou ránu, pak sem se snažil kopáním odstrčit toho na zemi,“ vysvětloval svou účast na rvačce Blažek, který soudkyni ale nedokázal vysvětlit, jak chtěl rváče oddělit kopáním do takřka bezmocného muže na zemi.

Rozsudek se očekává v polovině února

Zapletal odmítl vypovídat, v přípravném řízení řekl, že byl silně opilý a že po rvačce si sbíral svoje věci, pak viděl, jak Blažek táhne tělo zmláceného mladíka ze silnice na chodník. Předvolaní svědci pak Blažkovu verzi rozmetali. „Viděl jsem celou rvačku od začátku. Ten, co později zemřel, byl jasně silnější než Zapletal. Povalil Zapletala na zem, dal mu pár ran, pak se ale zvedl a nabízel mu ruku, asi k smíru.

V tom ale přiskočil Blažek, strhl ho na zem a několikrát ho silně kopl do hlavy a horní části těla,“ vypověděl svědek u soudu. Další svědkyně dodala, že když chtěla volat sanitku, řekl jí Blažek: „Žádnou sanitku volat nebudu, ať chcípne!“ I přes snahu kolemjdoucích lidí a záchranářů mladý muž svým zraněním podlehl.

Podle jedné verze měl být za rvačkou starý spor o dívku, matka zemřelého je ale přesvědčena, že za vším stojí místní gang, který měl jejího syna vydírat. Rozsudek by měl padnout v polovině února.