„Nařídil jsem na 6. března veřejné jednání o žádosti pánů Pitra a (Miroslava) Provoda na obnovu jejich procesu,“ řekl ve středu Právu pražský městský soudce Petr Novák. Jeho senát už přitom jednou podobný návrh odsouzených mužů zamítl.

Kdyby však tentokrát Pitr uspěl a proces byl obnoven, do vězení by nemusel nastoupit. Nebyl by již odsouzeným, ale jen obžalovaným a české soudy by musely o jeho vině či nevině znovu rozhodovat. Soud se podle Nováka bude v březnu vůbec poprvé zabývat rozsáhlým znaleckým posudkem na účetnictví od ústavu HZ Praha, který má dle obhajoby prokázat, že se Pitr, Provod a další tři odsouzení nepokoušeli krátit v roce 1994 daně.

Podnikatelé, z nichž jako jediný skončil ve vězení jen Provod (dostal také 5 let), od počátku vinu popírají. Pitr zmizel z ČR loni v červnu krátce před povinným nástupem do věznice. Od té doby se dle dostupných informací pohyboval v několika evropských státech, naposledy se hovořilo Rakousku.

Tam prý chce podnikatel využít benevolentnějšího přístupu místních úřadů, které údajně považují skutek z roku 1994 za promlčený a nemusely by Pitra zatknout ani vydat do ČR. Sám Pitr nedávno vzkázal, že zpět do Česka zamíří ze své vlastní vůle pouze tehdy, když bude obnoven jeho případ.