Případem se vrchní soud musel znovu zabývat poté, co mu kauzu vrátil po dovolání Velikovské Nejvyšší soud. Soudcům uložil, aby se důkladněji zabývali její obhajobou.

Žena zastřelila svého partnera ve Zlíně pistolí, kterou si předem zapůjčila. Manžel na místě zemřel. Velikovské poté pomohl soused s úklidem a odstraněním těla.

Velikovská bylave středu opět odsouzena za vraždu. Soudci ale řekli, že pro snížení trestu byly mimořádné podmínky. "Obžalovaná jednala ve stavu důvodného pocitu ohrožení, byla pod dlouhodobým psychickým a fyzickým násilím. Vytvořil se u ní psychický stav označovaný jako syndrom týrané ženy," řekl ve středu předseda senátu Vladimír Rutar.

Obhájkyně se odvolá

Spor podle její obhájkyně Hany Marvanové nekončí. Podají znovu dovolání k Nejvyššímu soudu. "Vrchní soud uznal, že jde o mimořádný případ v důsledku dlouhodobého domácího násilí. Nicméně nesouhlasíme s tím, že zároveň uznal paní Velikovskou vinou z trestného činu vraždy. Podle nás totiž nebylo prokázáno, že by jednala v úmyslu," řekla Marvanová.

Velikovská: bylo to vysvobození

„Lituji toho, co se stalo, ale bylo to pro mne vysvobození. Žila jsem dvacet let v manželství připomínajícím věznici Alcatraz. Teď jsem konečně svobodná,“ řekla už po prvním rozsudku Velikovská.

Ve své knize Svobodná, i když za mřížemi popisuje tragickou událost. Manžel byl zbraní překvapen, přesto si ženu dobíral. Přiblížila se k němu a namířila mu na hlavu, hlaveň byla od spánkové kosti asi deset centimetrů. Prý se nechtěně a letmo dotkla spouště a ozval se výstřel. Následoval další. Po dvou zásazích Velikovský na místě skonal. Soused Karel Krůček, jemuž se Velikovská hned svěřila, nabídl pomoc s uklizením těla a rozhodl, že nic nebudou oznamovat. Zlikvidovali stopy, tělo zabalili do koberce a igelitu a požádali dva bezdomovce, aby je v lese zakopali.

Jenže dvojice požila darovaný alkohol a káru s tělem zanechala v lese kousek od nádraží Vizovice. Tam po týdnech objevil mrtvolu v rozkladu náhodný kolemjdoucí. Všem ostatním, kteří se zapojili do této kauzy, uložil vrchní soud podmíněné tresty.