Jaký byl váš dojem z údajného 13letého Adama, když se v září zapsal do vaší školy?
Bledý, zakřiknutý chlapec přišel v doprovodu matky. Ze začátku těkal očima z místa na místo, vyhýbal se přímému pohledu do očí. Když jsme s matkou dohodly, jak bude chodit do školy, vypadalo to, že je najednou klidnější.

Otec ho tehdy nedoprovázel?
Ne, ale viděli jsme se později. Vypadal jako Adamův naprostý opak. Usmíval se, hovořil a vystupoval klidně. Budil sympatie, vystupoval vstřícně a zdálo se, že chce, aby věci šly tak, jak by měly jít.

To ani učitelům, ani žákům nepřišlo Adamovo chování nápadné?
Když se dívám zpět, mohu říci, že jsme se nad tím pozastavovali. Ale není to lehké něco takového přesně rozpoznat. Děti bývají v tomto věku různé, chovají se velmi zvláštně. Mohla bych vám vyprávět takové případy absurdních situací, absurdních okamžiků...

Takže jste měli prostě pochybnosti...
Hned od začátku. Říkali jsme si: vždyť mluví jako dívka, chybí mu něco z chlapeckého chování těsně před pubertou. Na druhou stranu byl bystrý, mluvil vcelku dobře norsky. Rozhodně nepotřeboval, aby mu někdo každé slovo překládal.

Když si pak Adam stěžoval na týrání, přimělo vás to k tomu, abyste něco podnikli?
Samozřejmě. Obávali jsme se, že s ním jeho otec zachází zle, že mu ubližuje. Oznámili jsme všechno centru pro pomoc dětem.

Čtěte také:
Pravý Adam je Škrlové neuvěřitelně podobný
Škrlová je jako Jekyll a Hyde, říká psycholog
Škrlová dorazila do Prahy s policejní eskortou a plyšovým medvědem
Soudkyně dostala důtku za chybu v kauze Anička
Soud uvalil vazbu na Škrlovou, budou jí zkoumat psychiatři
Nikdo nechtěl informovat policii?
Víte, u nás stojí vztah mezi rodiči a žáky na jedné a školou na druhé straně na důvěře. Ani s Adamem tomu nebylo jinak. V takových případech úřady podnikají sled kroků. To, co se ve skutečnosti stalo – anebo, co teď víme, že se stalo – s námi otřáslo. Co k tomu ještě říci? Je to zklamání, veliké zklamání.

Z vašeho hlasu zní hořkost.
Víte, mluvím o tom všem velmi nerada, jen s krajním zapřením. Věřte mi: není to něco, co by člověku udělalo radost.

Chronologie případu
2003
Údajnou Aničku převzala do péče slovenská psychiatrička z Nitry Andrea Mentová; odborný nález k jejímu stavu vydává nejméně dvakrát i na podzim 2006.
2006
Září Kateřina Mauerová kontaktovala Jakuba Patočku kvůli „Anně“. Ten jí poté dal kontakty na čtyři lidi, mimo jiné Annu Šabatovou. Měli pomoci v legalizaci nalezence Anny.
Listopad – prosinec O „Anně“ se dozvěděli další odborníci: psycholožka, soudní znalec z oboru pediatrie a lékaři. Zhotovili na „dítě“ posudky.
2007
Březen O Anně se kvůli soudnímu projednávání kauzy poprvé oficiálně dozvěděla policie. Soud svěřil dítě bez údajné identity nepravomocně do péče Kláry Mauerové. Získala jméno Anna Mauerová, datum narození 2. prosince 1993.
7. května Policie vysvobodila z domu v Kuřimi týraného osmiletého Ondřeje. Nalezla i další dvě děti: desetiletého Jakuba a „Annu“.
9. května Klára Mauerová byla zatčená.
10. května Soud vydal předběžné opatření a svěřil Annu a syny Mauerové (Jakuba a Ondřeje) do péče azylového zařízení Klokánek v Brně. Policie případ zveřejnila.
12. května „Anna“ zmizela z Klokánku, pátraly po ní desítky policistů.
14. května Policie začala prověřovat verzi možné příbuznosti Mauerových s „Annou“. Odebrala vzorky DNA. Ředitel domu dětí a mládeže Junior v Brně Karel Kincl se obrátil na policii. Uvedl, že na fotografii používané k pátrání po Anně je Barbora Škrlová, ex-zaměstnankyně Junioru.
21. května Marie Vodičková, šéfka Fondu ohrožených dětí zřizující Klokánky, uvedla, že dívka z Brna mohla být starší než 13letá dívka. Otec a prarodiče podali žádost o získání týraných chlapců do své péče.
22. května Policie připustila, že prošetřuje verzi záměny údajné Anny za Barboru. Kancelář prezidenta republiky dostala dopis tvrdící, že jej psala Anna.
Jakub Patočka řekl, že 13letá Anna nikdy neexistovala a vydávala se za ni Škrlová. Podle něj mu to řekla Kateřina Mauerová, jež to samé sdělila policii.
24. května Policie obvinila Kateřinu Mauerovou ze spoluúčasti při týrání Ondřeje.
25. května Výsledky rozborů DNA dokázaly, že v Klokánku byla Škrlová.
26. května Ukázalo se, Škrlovou nahrazovala při odborných lékařských testech v případě potřeby dcera brněnského herce Viktora Skály.
4. června Brněnský krajský soud zrušil rozhodnutí, kterým svěřil „Annu“ do péče Kláry Mauerové. Zneplatnil i doklady o Aničce.
14. června Na českém velvyslanectví v dánské Kodani se přihlásila Barbora Škrlová.
Září Škrlová nastoupila do základní školy Marienlyst v norském Oslu. Vydává se za 13letého Adama Fahrnera. Identitu syna jí poskytl spisovatel a divadelní dramaturg Martin Fahrner.
Listopad Česko oficiálně požádalo Dánsko o vypátrání a vyslechnutí Barbory Škrlové.
1. prosince Domnělý Adam se svěřil norskému psychologovi, že jej otec týrá. Proto byl umístěn norskými úřady do dětského domova.
7.prosince Předsedkyně Městského soudu v Brně Marcela Komárková dostala od kárného senátu Vrchního soudu v Olomouci důtku v kauze.
16. prosince Škrlová alias Adam utekla z dětského domova poté, co oznámila na českou krizovou linku, že je sexuálně zneužívána. Místní policie po Adamovi vyhlásila pátrání.
2008
4. ledna V norských médiích se objevila fotografie údajného Adama. Policisté si stále myslí, že hledají hocha.
5. ledna Škrlovou objevila norská policie.
9. ledna Škrlová se vrací do ČR.

10.ledna Soud uvalil na Škrlovou vazbu
Testy DNA potvrdily, že se do ČR vrátila skutečně Škrlová.

Zdroj: Novinky.cz, Právo (lh, pno)